Protez Diş Ne Kadar Zamanda Yapılır?

Protez diş tedavisi olmak isteyen bir hasta öncelikle gideceği diş hekiminde ilk olarak ağız ölçüleri alınmaktadır. Daha sonra alınan ilk ölçülerden alçı modeller üzerinde ölçü kaşıkları hazırlanır. Bu ölçü kaşıklara uygun olarak çıkan protez diş ölçüleri daha net olur.

İkinci yapılan ölçülerden sonra dikey boyut tespiti yapılır. Bu sırada ortaya çıkarılan ölçüler hastanın görüşü alınarak ağızda denenmelidir. Daha sonrasında dişli prova yapılır. Bu prova sırasında hazırlanmış olan mum şablonlar hastaya uygun olarak seçilen yapay dişler hastanın ağzında denenir. Bu prova sırasında hastanın konuşma ve dişler üzerine bastırılınca herhangi bir oynama olup olmadığı gözetlenir.

Provalar bittikten sonra diş hekimi ve hasta tarafından onaylanan protezler hastaya teslim edilir. Bu süre zarfında protezi destekleyen diş altında kalan dokular ile protez arasında bir uyumsuzluk varsa diş hekimi tarafından bu kontrol sağlanır. Protezler teslim edildikten ve kullanıma hazır hale geldikten sonra hasta veya diş hekiminin belirleyeceği randevu aralığına göre kontrollerin sağlanması gerekmektedir. İlk yapılacak olan kontrol protez kullanıldıktan bir gün sonra olması gerekmektedir.

Bunun nedeni ağızda herhangi bir alerji veya tahrişe neden olup olmadığına bakılmasıdır. Ayrıca bu kontrol sırasında dişlerin protez ile olan uyumuna bakılır. Bu tedavi süresi hastanın durumuna bağlı olarak 2 hafta veya 5 seansa göre değişiklik göstermektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.