Protez Diş Kaç Yılda Değişir?

Genellikle diş kayıplarında uygulanan protez dişlerde günlük bakım oldukça önemlidir. Diğer diş tedavileri ile birlikte protez diş tedavisinde de yapılan ağız ve diş bakımı sayesinde protez dişin ömrünü uzatabilirsiniz. Olmayan ya da kaybedilen diş yerine yapılan yapay protez dişler sayesinde hastalar çiğneme fonksiyonlarını yeniden kazanırlar.

Ayrıca protez diş sayesinde istediğiniz beyaz ve temiz gülüşlere sahip olabilirsiniz. Kısaca özetleyecek olursak; protez dişler özel bir yapıştırıcı yardımı kullanılarak sabitlenen ya da istenildiği zaman çıkarılabilen suni diş olarak tanımlanmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde protez dişler günden güne ilerleme kaydetmektedir. Bununla birlikte günümüzde protez diş tedavisi gören hastalar estetik açıdan daha güzel görünen bir ağız ve diş yapısına sahip olmaktadır.

Protez dişler sabit ve protez dişler olarak ikiye ayrılmaktadır. Sabit diş protezleri hasta tarafından hiçbir müdahale edilmeyen ağıza sabitlenen suni dişlerdir. Hareketli protez dişler ise hastaların istediği zaman ağızlarından çıkarabileceği suni dişlerdir. Diş protezinin yapımı 1 hafta ile 10 gün arasında değişiklik göstermektedir. Diş protezi yaptırmak isteyen bir hasta ortalama diş hekimini 5 veya 7 kez ziyaret etmek zorundadır.

Ağıza takılan sabit veya hareketli protez dişler dört yılda bir yenilenmelidir. Bu süre hastanın yapmış olduğu günlük bakıma göre değişiklik gösterebilir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.