Protetik Diş Tedavileri

Protetik diş tedavisi içinde sabit ve hareketli protezler, çene ve yüz cerrahisi, implant tedavisi gibi yöntemleri içeren ana bilim dalıdır. Eksik ya da bozuk dişlerin tedavisinde, konfor ve rahatlığı kazandırmak için uygulanan tüm tedavi yöntemleri protetik diş tedavilerini kapsamaktadır.

Protetik Diş Tedavileri

Hareketli Protezler

Hareketli protezler kullanan kişilerin takıp çıkartabildikleri eksik diş tedavilerinde kullanılan yöntemlerdendir. Özellikle de ağızda sağlıklı diş olmadığı zaman uygulanan protez çeşidi çoğunlukla orta yaşın üzerindeki hastalara uygulanmaktadır. Hareketli protezler de ağız içinde diş ve doku desteği ile sağlanan protetik tedaviler denmektedir.

Tam Protez

Ağız içinde destek alınacak diş kalmadığı zaman tutuculuğun protezin doku yüzeyine oturmasıyla uygulanan tamamı ile doku destekli protetik diş tedavisine denmektedir. Bu sabit kron işlemi yapılırken dişin olmadığı alana hassas tutucuların desteğiyle uygulanmaktadır.

Sabit Protezler

Dişlerde yapılan preparasyon işleminin ardından alınan ölçü ile dişin üzerinde sabit olarak uygulanan tedavi modeline sabit protezler denir. Seramik alanların alt yapısında metal, seramik ve zirkonyum kullanılmaktadır.

Kron Uygulamaları

Tek diş için estetik durumlarda kron uygulaması yapılmaktadır. Ölçüsü alınan dişten sonra kalıp teknisyene iletilmekte teknisyen dayanıklı alt yapıyla üst kısmına estetiği sağlayacak uygulamaları yaparak hastanın eksik olan işinin yerine yerleştirilmektedir. Köprü uygulaması ise birden fazla eksik olan diş tedavilerinde komşu dişlerden destek alınarak ve daima ağızda kalacak uygulamalara denmektedir.

Lamine Porselen

Lamine porselen uygulaması ön dişlerde olan renk değişimlerinde, şekil değişikliklerinde dişlerin arasında var olan boşluklarda uygulanan tedavi yöntemidir.BU tedavide aşındırma az miktarda uygulanmaktadır.

İmplant Protezler

Son yıllarda en çok tercih edilen diş tedavi modellerinden biri olan implant protezler eksik bir ya da birden fazla diş eksikliğinde çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köklerine denir. Saf titanyumdan yapıldığından canlı dokular ile oldukça uyumludur. İmplantlar implant üstü sabit ve hareketli protezler olarak ikiye ayrılır.

Protetik uygulamalar tüm diş tedavi modellerini içine alan bir bilim dalıdır. Dişler genel sağlık için oldukça önemli bir bölümdür. Hiç diş sorununuz olmasa da yılda iki defa diş hekimi kontrollerine gitmek gereklidir. Protetik diş tedavileri ile sağlıklı dişlere ve estetik gülüşlere sahip olunur.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.