Protetik Diş Tedavileri

Protetik diş tedavileri içerisinde hareketli ve sabit protezler, implant tedavisi, çene ve yüz cerrahisi gibi bir çok yöntemi içeren bir ana bilim dalıdır. Eksik ve bozuk dişlerin tedavisinde, konfor ve rahatlığı tekrar kazandırmak amacı ile uygulanan tüm tedavi yöntemleri protetik diş tedavilerini kapsar.

Protetik Diş Tedavileri

Hareketli Protezler

Hareketli protezler kişinin takıp çıkarabildiği eksik diş tedavisinde kullanılan yöntemdir. Özellikle ağızda hiç sağlıklı diş olmadığında uygulanan bu protez çeşidi genelde orta yaşın üstündeki hastalarda tercih edilir. Hareketli bölümlü protezler ise ağız içinde diş ve doku desteği ile sağlanan protetik tedaviler dendir.

Tam Protez

Ağız içinde destek alınacak hiç diş kalmadığında tutuculuğu protezin doku yüzeyine oturması ile uygulanan tamamıyla doku destekli protetik diş tedavisidir. Bu sabit kronlar yapılırken diş olmayan alana hassas tutucuların desteği ile uygulanır.

Sabit Protezler

Sabit protezler dişlerde yapılmış preparasyon işlemi sonrasında alınmış ölçü ile dişin üzerinde sabit olarak uygulanmış tedavi modeline sabit protezler denilmektedir. Seramik alanların alt yapısında metal, tamamen seramik ve zirkonyum kullanılır.

Kron Uygulamaları

Kron uygulamaları tek diş için estetik durumlarda uygulanır. Ölçü alınan dişten sonra kalıp teknisyene iletilir teknisyen dayanıklı alt yapı ile üst kısmına estetiği sağlayacak uygulamaları yaparak hastanın eksik dişinin yerine yerleştirilir. Köprü uygulaması ise birden fazla eksik diş tedavisinde yan komşu dişlerden destek alınarak ve daima ağızda kalacak uygulamalara köprü denilmektedir.

Lamine Porselen

Lamine porselenler ön dişlerde var olan renk değişimlerinde, şekil değişikliğinde dişlerin arasında var olan boşluklarda uygulanan bir tedavi modelidir. Bu tedavide aşındırma oldukça az miktarda uygulanır.

İmplant Protezler

İmplant protezler son yıllarda en çok tercih edilen diş tedavi modeller indendir. Eksik bir veya birden fazla diş eksikliğinde çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köklerine denilmektedir. Saf titanyumdan yapılması canlı dokular ile oldukça uyumludur. İmplantlar implant üstü hareketli ve sabit protezler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Protetik uygulamalar tüm diş tedavi modellerini içerisine alan bir bilim dalıdır. Dişler genel sağlığımızda oldukça önemli bir bölümdür. Hiç diş sorununuz olmasa ile birlikte yılda iki kere diş hekimi kontrollerine gidilmesi gereklidir. Protetik diş tedavileri ile sağlıklı dişlere ve estetik gülüşlere sahip olunmaktadır.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.