Porselen Kuron

Porselen kuron halk arasında porselen kaplama olarak bilinmektedir. Çok da sevilmeyen bir tedavi şeklidir sigorta şirketleri çoğu zaman hepsini ödemediğinde hastalar pekte faydalı olarak bakmazlar.

Porselen Kuron Nedir?

Porselen kuron dişler için kalıcı bir uygulamadır. Kaplamalarda kullanılan malzemelere göre çeşitlilik gösterir. Günümüzde yaygın olan kullanılan kullanım modelleri metal porselen ya da tam seramik olanlar bulunmaktadır.

Metal ile desteklenmiş olanlar en yaygın kullanılandır.Fiyat açısından da diğerlerine göre daha hesaplı olduğundan tercih edilir. En kötü dezavantajı ise metal desteğin bazı durumlarda görünür hal alması ve diş etini siyahlaştırması dır. Ayrıca ışık geçirgenliği olmadığı için mat ve donuk bir duruş sergiler.

Tam porselen yada seramik kaplama estetik açıdan oldukça iyidir fakat metal destekli kuronlar kadar dayanaklı olmayabilir. Özellikle ön dişler için en iyi seçenektir. Zirkonyum alt yapılı protezler oldukça iyi görünüm sağlarlar. Işık geçirgenlikleri sayesinde doğal dişlere yakındır. Metal destekleyicilere göre daha az dayanıklıdır. özellikle sert şeyler yenildiğinde daha dikkatli olmak gereklidir.

Hastaların sık sık dile getirdiği şeylerden biri aynı malzeme için neden daha fazla ödeyeyim. Tedavi aşaması aynı olabilir fakat hepsinin işçilik durumu aynı değildir.

Neredeyse hepsi dışarıda laboratuvarda özel olarak yapıldığı için masraflar iki katına çıkmaktadır. Dışarıdan ithal edilen malzemelerde işin cabasıdır. Daha hesaplı olan tedavi şekli daha ucuz ve aceleyle yapıldığı için çoğu zaman ağzınızla uyum sağlaması oldukça zordur.

Kuron altında biriken bakteri ve yemek atıklarının kuronu altındaki dişi çürütmesi de cabası olmaktadır. Kozmetik bir malzeme gibi kuron çoğu zaman dişin kurtarılması için uygulanan bir yöntemdir.

  • Büyük ve eskimiş dolgulu dişi kurtarmak için
  • Büyük çürükleri olan dişleri kurtarmak için
  • Kanal tedavisi yapılmış dişleri korumada
  • Köprü yapımında

Diş hekiminize tam anlamıyla güvenmeli ve onun tavsiye ettiği yoldan gitmelisiniz. İleride yaşayacağınız büyük problemler için önlem alınası bakımından size en uygun tedavi şeklini sunacaktır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.