Porselen Kaplama Kaç Günde Yapılır?

Porselen kaplama tedavisin kullanılan porselen, pek çok metal olmayan metalin farklı elementler ile karıştırılması sonucu yüksek ısılarda işlenmesi ile oluşturulan inorganik bir maddedir. Büyük bir seramik grubunun elemanı olan porselenler killi topraktan yapılan maddelerdir. Bu nedenle sağlık açısında herhangi bir olumsuz veya yan etkisi bulunmamaktadır.

Dişe uygulanan porseleni oluşturan üç ana madde vardır. Bunlar; kaolin, feldspar ve kuartz adında ki maddelerdir. Diş estetiğinde son zamanların yaygın olarak yapılan porselen kaplama tedavisinde kullanılan malzemelerin sağlığa hiçbir zararı bulunmamaktadır. Diş estetiğinde kullanılan porselenler yaklaşık olarak 900 ile 1300 derece arasında pişirilmektedir.

Porselen kaplama tedavisi özellikle diş kaybı yaşayan ve çiğneme fonksiyonlarını yerine getiremeyen hastalarda kullanılmaktadır. Porselen kaplamanın tedavisi süresi düşünüldüğü kadar uzun değildir. Porselen kaplama yaptırmak isteyen bir hasta diş hekimine gittiği gün dişlerinden ölçü alınır ve porselen kaplamaların yapılması için aynı gün siparişi verilir. Daha sonra hastanın diş yüzeyi kaplamalar gelene kadar diş hekimi tarafından iyice temizlenir. Sonrasında dişlerin üst katmanı bir miktar inceltilir. Bunun nedeni kaplamaların dişlere iyice oturmasını sağlamaktır.

Porselen kaplamalar gelene kadar hastaya geçici olarak geçici kaplamalar takılır. Porselen kaplamaların yapılış süresi en fazla iki hafta kadardır. Bu süre zarfında hasta sert yiyeceklerden kaçınmak zorundadır. Porselen kaplamalar geldikten sonra hastanın dişlerinde bulunan geçici kaplamalar çıkarılır ve yerine hastaya özel olarak yapılan porselen kaplamalar takılır. Bu aşamada porselen kaplama tedavisi sona ermiş olur. Porselen kaplama tedavisi maksimum 3 hafta kadar sürmektedir. Porselen kaplama tedavisi 18 yaşından büyük her hasta tarafından yaptırılabilir. Ayrıca bu kaplamalar uzun yıllar boyu rahatlıkla kullanılmaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.