Periodontoloji Diş Eti Tedavileri

Periodontoloji yani diş eti tedavileri alanı ağız ve diş sağlığında oldukça önemlidir. Diş eti hastalıkları sağlam dişleri bile çürütecek kadar önemlidir. Diş eti sağlığının korunması da oldukça önemlidir.

 Periodontoloji Diş Etleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

periodontoloji

Periodontoloji diş eti hastalıkları tedavileri kliniğimizde uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Sağlıklı diş etleri pembe, mat ve sert olmaktadır fırçalama sonrası kanama gerçekleşmez. Diş eti hastalığı diş etleri üzerinde biriken bakterilerin iltihaba yol açması ile gerçekleşir. Dişlerin üzerinde yer alan sarı ve yapışkan temizlenmesi zor olan bakteri plağı zamanla dişler ve diş etlerine zarar vermesi ile diş eti hastalıkları oluşur. Bu bakteri plağı dişlerden uzaklaştırılmadığı durumda sertleşerek diş taşları dediğimiz tartar oluşumuna neden olur. Diş eti hastalığı sahip olan kişilerde diş etlerinde kızarlık, şişlik ve fırçalama sonrası kanama meydana gelir. Diş eti hastalığının en büyük belirtisi diş eti kanamasıdır. Bu hastalık sadece diş etini etkilemiş ise gingivitis kemiğe ulaşmış ise periodontitis olarak adlandırılır. Sıklıkla oluşan gingivitis tedavi edilmez ise periodontitise dönüşerek daha büyük sorunlara neden olur.

Periodontoloji Diş Eti Hastalıklarından Korunma Yolları

Kronik periodontitis genelde yetişkin yaşlarda oluşur çoğu zaman belirti vermediği için ertelenir ve geç fark edilir bu hastalığın sonu ise kemik ve diş kayıplarıdır. Diş eti hastalığı ilk tedavi aşaması oluşmuş diş taşı tedavisi ve ağız içi hijyenin sağlanması ile başlar. hastalığın derecesine göre antibiyotik tedavisi ile devam edilir. Bu hastalık daha fazla ilerlemiş ise küretaj yapılması gereklidir. Diş taşı temizliğinde ceplere girilerek  köklerin yüzeyi temizlenir küretaj yapılırken ise diş eti dokuları temizlenir. Diş eti hastalığının ilerlemiş durumlarında ise kemik kaybı oluşmuş ise cerrahi bir müdahale gerekebilir.

Diş eti hastalığından korunma yolları olarak  bakteri plağının oluşumunu engellemek gereklidir. Günde 2 kere diş fırçalamak ağız içi bakım suyu, diş ipi kullanımının düzenli olarak yapılması diş eti hastalıklarından korunma yollarındandır. Düzenli olarak diş hekimi tarafından yapılan diş taşı temizliği de ihmal edilmemelidir. Diş eti hastalıkları genel sağlığımız açısından da oldukça önemlidir. Kalp krizi, felç, akciğer rahatsızlıkları diyabet ve erken doğum düşük olaylarında etkili olduğu bilinmektedir.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.