Periodontal Hastalıklarda Diş Etinin Önemi Nedir?

Periodontal hastalılar dişleri ve diş etlerini destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabik hastalıklardandır. Yetişkin kişilerde diş kayıplarının büyük nedeni periodontal hastalıklardır. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildikleri takdirde tedavileri mümkün olmaktadır.

Dişeti hastalıklarının önlenmesi yahut tedavisi doğal dişlerin korunmasını ve daha rahat çiğnemeyi de beraberinde getirmektedir.  Pariodontal hastalıkların başlangıcı iltihaplar ile başlamaktadır.

Yani iltihapla hastalığın erken dönemi olmaktadır. Bu hastalığın tedavi edilmeme durumlarında hastalık periodontitise ilerleyerek diş ve dişetlerini destekleyen kemiklerde geriye dönüşsüz hasar oluşturmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarını oluşturan birden çok bulgu vardır. Bu bulgulardan bazılarını sizler için sıralayalım.

  • Diş fırçalama esnasında meydana gelen kanamalar
  • Kırmızı, şiş ve aynı zamanda hassas dişetleri
  • Dişlerden kolaylık ile ayrılabilen diş etleri
  • Diş ile et arasında meydana gelen iltihabik akıntı
  • Sürekli ağızdan eksik olmayan kokular
  • Isırma esnasında alt ile üst dişler arasında ilişkilerin değişmesi

Diş Eti Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Bakteriyel diş plağı adı verilen dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz bir film tabakası bulunmaktadır. Bu tabaka diş eti hastalığının en önemli nedenidir. Günlük fırçalama ile diş etini kullanımı ile diş plağının uzaklaştırılarak daha sağlıklı ve temiz bir ağza ulaşmanız mümkündür.

Şayet plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmaz ise diş taşı oluşumuna neden olacaktır. Plakta yer alan bakteriler tarafından salınan zararlı bileşenler dişetlerinde irritasyona neden olmaktadır. Bu bileşenlerin vermiş olduğu zararlar nedeni ile de dişetini dişe bağlamış olan lifler yıkıma uğramaktadır. Sizlerde dişlerinizi kaybetmemek üzere düzenli olarak ve en az 6 ayda bir defa olmak üzere ağız bakımlarınızı yaptırmanız gerekmektedir.

Sizlerde ağız hastalıkları ile ilgili tedavilerinizi alanında uzman malatya diş sağlığı ile çözüme kavuşturabilir, eskisi gibi kendinize güvenerek gönlünüzce kahkahalarınızı savurabilirsiniz. Sağlığın eksikliğini göstermediği bir ömür dileriz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.