Periodontal Hastalıklar

Periodontal dişi destekleyen dokuların dişlerin çene kemiği içerisnde oturduğu yuvan ile bağlantı sağlayan liflerin alveol kemiği, dişin kök yüzeyi olan sement tabakası, diş etini kapsayan bölgeye periodontium denilmektedir.

Periodontal Hastalıklar

Periodantal hastalıklar diş eti ve çevresini kaplayan iltihabi hastalıklardır. Yetişkin kişilerde diş kayıplarının %75 inin nedeni periodontal hastalıklardır. Erken teşhisi ile kolay ve hızlı tedavi edilebilir. Bu hastalıkların tedavisi ve önlenmesi doğal dişlerin korunması, çiğneme olayının en sağlıklı şekilde gerçekleşmesi, sindirim sisteminin düzenli çalışması gibi yararları sağlamaktadır. İlk belirtisi dişeti kenarlarında kanama özellikle fırçalarken diş eti renginin pembeyken kırmızıya dönmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu evre hastalığın ilk evresidir. Erken tedavi ile çok kolay düzelebilir. Hastalık tedavi edilmez ise alveol kemiğinde ermeye kadar gidebilir. Diş eti hastalığının belirtileri;

  • Diş fırçalama sırasında kanayan dişler
  • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
  • Dişlerden uzaklaşan dişetleri
  • Diş ve diş aralarda iltihabik akıntı
  • Dişler arasındaki aralığın artması ve dişlerin sallanması
  • Isırma durumunda alt ve üst dişlerin durumunun değişmesi
  • Sürekli kötü ağız kokusu

Bunlarla birlikte periodantal hastalıklar hiç belirti vermeden de ilerleyebilirler. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimine gitmek gereklidir. Malatya diş sektöründe özel esdent ağız ve diş sağlığı merkezi her sorununuzda uzman hekimler ile sizlere ileri teknolojik aletler ile hizmet vermektedir. Diş eti hastalıkların en büyük nedeni bakteri plağı adı verilen dişler üzerinde biriken renksiz yapışkan film tabakasıdır. Günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ile plaklardan dişleri temizlemek yapılması gereken en önemli durumdur. Plaklar dişlerden uzaklaştırılamaz ise diş taşı tartar oluşumuna neden olmaktadır. Tedavi edildikten sonra günlük bakımın mutlaka aksatılmadan devam edilmesi gerekmektedir.

Copyright 2006 - 2017 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.