Periodontal Hastalıklar

Dişler ve dişleri çevreleyen dokuların tamamının ya da bir bölümünün etkilenmesi ile ortaya çıkan periodontal hastalıklar, hassas ve şişmiş diş etleri ya da buna benzer şikayetlerde karşılaşılan bir hastalıktır.

Periodontal hastalıklar ciddi bir enfeksiyon olan diş hastalığıdır. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman diş kayıplarına da neden olabilir. Diş kayıplarının dışında kişi ani kalp krizi ile, diyabet ve solunum yolu hastalıkları ile karşılaşabilir.

Diş Eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

Daha sağlıklı bir hayat sürdürmeniz için bedeninize güzel bakmanız gereklidir. Bu nedenle sürekli tüketimde bulunan dişlere gereken özenin gösterilmesi gerekir. Diş ve diş etlerine gerekli özenin gösterilmemesi sonucunda diş kaybı ya da daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Diş eti hastalılarının birçok bulgusu bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

  • Diş fırçalama esnasında kanayan dişler
  • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
  • Dişlerden uzaklaşan diş etleri
  • Diş ve diş aralarda iltihaplar
  • Diş aralığının artması ve sallanması
  • Isırma durumunda alt ve üst dişlerin durumunun değişmesi
  • Ağız kokusu gibi durumlar söz konusu olabilir

Bunların yanı sıra periodontal hastalıklar herhangi bir belirti vermeden de ilerleye bilmektedir. Bu bağlamda yapmanız gereken diş sağlığına özen göstermek ve düzenli olarak diş hekimi ziyaretlerinde bulunmaktır. Malatya da diş sektöründe her sorunuza uzman hekimler ile hizmet veren özel esdent ağız ve diş sağlığı merkezi ileri teknolojik aletleri ile de diş ve diş eti sağlık sorunlarınızı ortadan kaldırmaktadır.

Diş eti hastalıklarının nedenlerinden biri de bakteri plağı adı verilen ve dişlerin üzerinde biriken renksiz yapışkan film tabakası olmuştur. Bu durumda günlük fırçalama ve diş ipi yardımı ile temizlemek gereklidir.

Dişlere gereken özen gösterilmediği taktirde, plaklar dişten uzaklaşmaz ve diş taşı tartar oluşumuna neden olabilir. Tedavi edilen diş ve diş eti daha sonrasında günlük bakımı aksatılmadan daha sağlıklı olabilir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.