Periodontal Hastalıklar

Periodontal hastalık, dişler ile dişleri çevreleyen dokuların tümünün yahut bir bölümünün etkilenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Hassas ve şişmiş dişetleriniz ve buna eşlik eden diş duyarlılığınız, bunun yanında da ağız kokusu gibi şikayetler yaşıyor iseniz sizlerde periodontal hastalık ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

Ciddi bir enfeksiyon olan bu diş hastalığı tedavi edilmediği takdirde diş kayıplarına dahi neden olabilir.  Diş kayıplarının yanı sıra birey ani kalp krizi ile, diyabet ve solunum yolu hastalıkları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş Eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

dis eti hastaligi

Bireyler daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmek adına bedenlerine güzel bakmalıdırlar. Bu neden ile de özellikle sürekli tüketimde bulundukları dişlerine gereken özeni sağlamalıdırlar. Bu gerekli özen sağlanmadığı takdirde ise diş ve diş eti hastalıkları ile diş kaybı ve daha büyük bir çok sorun ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayınız. Diş eti hastalığının birden çok bulgusu vardır. Bu bulgulardan kısaca bahsetmek gerekir ise;

  • Diş fırçalama sırasında kanayan dişler
  • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
  • Dişlerden uzaklaşan dişetleri
  • Diş ve diş aralarda iltihabik akıntı
  • Dişler arasındaki aralığın artması ve dişlerin sallanması
  • Isırma durumunda alt ve üst dişlerin durumunun değişmesi
  • Sürekli kötü ağız kokusu olabilmektedir. Sizlerde bu sorunlar ile karşı karşıya kaldığınızı hissediyor iseniz bir uzman hekimden destek alabilirsiniz.

Bunlarla birlikte periodantal hastalıklar hiç belirti vermeden de ilerleyebilirler. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimine gitmek gereklidir. Malatya diş sektöründe özel esdent ağız ve diş sağlığı merkezi her sorununuzda uzman hekimler ile sizlere ileri teknolojik aletler ile hizmet vermektedir.

Diş eti hastalıkların en büyük nedeni bakteri plağı adı verilen dişler üzerinde biriken renksiz yapışkan film tabakasıdır. Günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ile plaklardan dişleri temizlemek yapılması gereken en önemli durumdur. Plaklar dişlerden uzaklaştırılamaz ise diş taşı tartar oluşumuna neden olmaktadır. Tedavi edildikten sonra günlük bakımın mutlaka aksatılmadan devam edilmesi gerekmektedir.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.