Ortodontik

Çocuk ve yetişkin hastalarda, dişlerde ki şekil bozukluklarının önlenip, önceden var olan bozuklukların giderilerek hastalara estetik ve fonksiyonel özelliklerinin yeniden kazandırılmasını amaç edinmiş diş hekimliği dalıdır.

Ortodontik Problerin Oluşması ve Tedavi Yöntemi

Alt çenenin geride veya önde olması gibi bozukluklar hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik döneminde ve alt-üst çene yapısının geride olması durumu mevcut ise ortodontik tekniklerle tedavi edilebilir.

Şayet hasta yetişkin ise, iskeletsel bozuklukların tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, örneğin, ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenmektedir.

Ağız solunumu yapan bir kişide çenenin üst kısmı dar kalacağından V formunda olacaktır. Uzun süre yalancı emzik veya biberon kullanmış olma, tırnak yeme, parmak emme gibi yapılmaması gereken alışkanlık oluşturan durumlar ortodontik bozukluklara neden olmaktadır.

Bu alışkanlıklar mümkün oldukça erken tedavi edilmiş olmalıdır. Bu alışkanlıkların erken yaşta önlenecek olması, iskeletsel gelişimin tamamlanması açısından oldukça önemlidir. Dilin yapı anlamında olması gerekenden büyük olması, çekilmiş diş boşluklarının olması gibi durumlarda da dişlerde aralanmalar olabilir.

Dişlerin tutunmuş olduğu çene yapısı küçük ve dişler büyük ise, dişler çeneye sığmaz ve çapraşıklık meydana gelir. Erken ya da geç süt dişi kayıpları da çapraşık dişlerin oluşmasına neden olmaktadır. Zamanından önce ağızdan düşen süt dişlerinin yerine, ağızda var olan daimi diş bu boşluğa kayar. Oradan çıkması gereken dişler ise kendisine yer bulamadığından dişlerde çapraşıklık meydana gelebilir.

Ortodontik Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Ortodontik tedavi sadece estetik kaygısı taşımayıp, ileride karşılaşması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, çiğneme işlevselliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan kişilerin bu problemini gidermesini amaçlar.

Ağızda bulunan mevcut ortodontik problemlere göre, hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedavi yöntemleri belirlenebilmektedir. İleri evrede olmayan basit ortodontik sorunlar, hastanın takıp çıkararak kullanabileceği lastik hareketli apareyler ile çözülebilmektedir.

Öncelikli ortodontik tedavilerin sona ermesi ile yapılan tedavilerde geriye dönmesi, bozulmanın önlenmesi için pekiştirme tedavilerinin ihmal edilmemesi büyük önem taşımaktadır. Bu dönem için pasif olarak çalışan farklı apareyler kullanılmaktadır.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.