Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi diş hekimliğin ayrı bir alanıdır. Dişlerde bulunan düzensizlikler, korunma ve tedavilerini kapsayan alandır. Dişler çene büyüklüğü ile eşit olmadığı zaman dişlerin olmaları gereken sıraya girmeleri için ortodonti tedavi uygulanmaktadır.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Gereklidir?

Sadece estetik kaygısı taşımayan ileride de karşılaması mümkün olan diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemlerindeki problemlerin önlenerek çiğneme fonksiyonun sağlanması ve konuşma bozukluğu olan kişilerin bu problemlerini ortodontik tedavi ile gidermeleri amaçlanmaktadır.

Ağızda bulunan mevcut ortodontik probleme göre, hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedavi yöntemleri belirlenmektedir. İleri evrede olmayan basit ortodontik sorunlar, hastaların takıp-çıkararak kullanabilecekleri lastik hareketli apareyler ile çözülmektedir.

Kimlere Uygulanır?

Ortodonti tedavisi sadece dişlerde görülen çapraşık dişlerin dizilmesini kapsıyorsa bunun bir yaşı yoktur. Her yaş grubunda yapılabilir. Fakat çene eklemi ile ilgili sorunlar varsa 12 yaş öncesi yapılması gereklidir.

Dişlerin düzeltilmesinde braket denilen adı verilen teller uygulanır. Teknolojinin ilerlemesi ile şeffaf ve porselen olanları estetik açıdan daha güzel bir görünüm sunmaktadır.

Çapraşık diş yapısına sahip olan kişilerde öz güven eksikliği ve gülerken ağzı kapatma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda dişlerin çapraşık olması temizliğin de zor olması ve eksik diş temizliği de diş çürüklerinin  oluşması demektir.

Ortodonti tedavisi estetik açıdan yapıldığı gibi sağlık amaçlı olarak da yapılması oldukça önemli bir işlemdir. Ortodonti tedavisinden önce çürük ya da kanal tedavileri mutlaka yapılmalıdır.

Tedavi başladıktan sonra hekim tarafından düzenli olarak tartar diş taşı temizliği de yapılmalıdır. Ortodonti tedavisi olan kişiler ağız bakımına önem vermelidir. Bu nedenle günde üç defa diş temizliğini yapmalıdır.

Braketler beyaz dolgu tarzında maddeler ile dişlere tutturulur asitli içecekler ve aşırı soğuk içecekler ve sert gıdalar braketlerin düşmesine neden olabilir.

Braketlerin düşmesi ortodontik tedavinin aksaması demek olduğundan hemen yapıştırılması gereklidir. Tedavi sonrası verilen apareylerin kullanılması dişlerin son halini almasını sağlar.

Kullanılmadığı takdirde dişlerin tekrar bozulmasına ve yeniden tel takılmasına neden olacağından mutlaka kullanılması gereklidir.

Malatya diş bakımı ve sağlığı açısından diş telleri kullanımı ve tedavi sonrası uygulanması gerekenlerin mutlaka aksatılmadan yapılması gerektiğini vurgulayarak sağlıklı ve başarılı tedavinin hastanın elinde olduğunu belirtmekteyiz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.