Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisi diş hekimliğin ayrı bir alanıdır. Dişlerde bulunan düzensizlikler, korunma ve tedavilerini kapsayan alandır. Dişler çene büyüklüğü ile eşit olmadığı durumlarda dişleri olmaları gereken sıraya getirmek için ortodontik tedavi uygulanır.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Gereklidir?

Ortodontik tedavi sadece estetik kaygısı taşımayıp, ileride karşılaşması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin önlenmesi, çiğneme işlevinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan kişilerin bu problemini gidermesini amaçlamaktadır.

Ağızda bulunan mevcut ortodontik probleme göre, hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedavi yöntemleri belirlenmektedir. İleri evrede olmayan basit ortodontik sorunlar, hastaların takıp-çıkararak kullanabilecekleri lastik hareketli apareyler ile çözülmektedir.

Öncelikle ortodontik tedavilerin sona ermesi ile yapılan tedavilerde geriye dönmesi, bozulmanın önlenmesi için pekiştirme tedavilerinin ihmal edilmemesi gereklidir. bu dönem için pasif olarak çalışan farklı apareyler de kullanılmaktadır.

Kimlere Uygulanır?

Ortodonti tedavisi sadece dişlerde görülen çapraşık dizilmeyi kapsayacaksa bunun bir yaşı yoktur. Her yaş grubunda yapılabilir. Fakat çene eklemi ile ilgili sorunlar varsa 12 yaş öncesi yapılması gereklidir. Dişlerin düzeltilmesinde braket denilen adı verilen teller uygulanır. Teknolojinin ilerlemesi ile şeffaf ve porselen olanları estetik açıdan daha güzel bir görünüm sunmaktadır.

Çapraşık diş yapısına sahip kişilerde öz güven eksikliği gülerken ağzı kapatma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda dişlerin çapraşık olması temizliğin de zor olması ve eksik diş temizliği de diş çürüklerinin  oluşması demektir. Ortodonti tedavisi estetik açıdan ziyade sağlık amaçlı yapılması da oldukça önemlidir. Bu tedaviden önce çürük ve kanal tedavileri mutlaka yapılmalıdır.

Tedavi başladıktan sonra hekim tarafından düzenli olarak tartar diş taşı temizliği de yapılmalıdır. Ortodonti tedavisi olan bir kişi özel fırçalar ile günde 3 kere diş temizliğini yapmalıdır. Ara yüz fırçaları ile de braketlerin araları mutlaka temizlenmelidir. Braketler beyaz dolgu tarzında maddeler ile dişlere tutturulur asitli içecekler ve aşırı soğuk içecekler ve sert gıdalar braketlerin düşmesine neden olabilir.

Braketlerin düşmesi demek ortodonti tedavisinin sekteye uğraması demek olacağından hemen yapıştırılmalıdır. Tedavi sonrası verilen apareylerin kullanılması dişlerin son halini almasını sağlar. Kullanılmadığı takdirde dişlerin tekrar bozulmasına ve yeniden tel takılmasına neden olacağından mutlaka kullanılması gereklidir.

Malatya diş bakımı ve sağlığı açısından diş telleri kullanımı ve tedavi sonrası uygulanması gerekenlerin mutlaka aksatılmadan yapılması gerektiğini vurgulayarak sağlıklı ve başarılı tedavinin hastanın elinde olduğunu belirtmekteyiz.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.