Konservatif Diş Tedavisinde Neler Yapılır ?

Konservatif diş tedavisi çürük önleyici ve çürükten temizleyici bir tedavi yöntemidir. Dişte oluşan çürüklerin temizlenmesi ve oluşan boşlukların doldurulması için bir yapay dolgu malzemesi kullanılmaktadır. Konservatif diş tedavisinde en çok ve en uygun kullanılan yöntem dolgudur.

Konservatif Diş Tedavisinde Çürük Oluşumu ve Tedavisi

konservatif

Konservatif diş tedavisinde çoğunlukla çürük olan diş tedavi edilmektedir. Diş çürükleri dişin sert tabakası olarak adlandırılan mine’nin altındaki dentin tabakasının bozulmaya başlaması ile oluşmaktadır. Çürük oluşumu ağızda bulunan bakteriler ve yemek atıkları ile ortaya çıkan asitlerden oluşur. Konservatif diş tedavileri dolgu tedavilerini içerir. Dolgu çeşitleri ise şunlardır;

  • Kompozit dolgu
  • Amalgam dolgu
  • Porselen dolgu

Diş hekimlerinin konservatif diş tedavisi alanında çürük oluşumunu engelleme uğraşlarından başlar. Bu alanda çürük tedavisinde dolgular kullanılır.

Kompozit Dolgu

Amalgam dolgulara alternatif olarak üretilen kompozit dolgular dişin sert dokusuna yapıştırıcılar ile yapışmasını sağlayan renk seçeneği olan bir tedavi şeklidir. Estetik dolgu olarak da bilinmesi ön dişlerin tedavisinde de kullanılmasını sağlamıştır.

Modern konservatif diş hekimliğinde büyük role sahiptir. Diğer dolgu işlemlerinden daha ekonomik ve tek seansta uygulanan bir yöntemdir. Doğal dişler kadar sağlam olmadığından sert gıdalarda, tırnak yeme, kalem ısırma gibi durumlarda kolaylıkla kırılabilirler.

Diş çürüğünün temizlenmesinin arından macun kıvamındaki kompozit dolgu yerleştirilmektedir. Şekil verildikten sonra yükseklik halledilir. Madde ışık cihazı ile malzemenin sertleşmesi sağlandıktan sonra cila işlemi uygulanır. Bu sayede doğal dişlerin parlaklığı yakalanmış olur.

Amalgam Dolgular

Gümüş ya da metal dolgular olarak da bilinen amalgam dolgular kalay, bakır, gümüş karışımının civa ile alaşıma girmesi ile oluşmaktadır. Oldukça dayanıklı diğer diş tedavisi türlerine göre en hesaplı dolgu çeşididir. Merak edilen en önemli konulardan biri de amalgam dolguların içindeki civa zehirli midir? Civa diğer maddeler ile birleştiği zaman tamamen zararsız bir hale gelmektedir.

Konservatif diş tedavileri çürük önlemeye yardımcı olan ya da oluşan çürüklerin tedavi edilmesini sağlayan bölümlerden biridir. Esdent diş kliniği olarak tüm bu tedavi yöntemlerini kullanmaktayız. Site içerisinde yer alan tüm bilgiler destek sağlamak amaçlıdır. Teşhis konması için hekim kontrolü gereklidir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.