Konservatif Diş Tedavisinde Neler Yapılır ?

Konservatif diş tedavisi çürük önleyici ve çürükten temizleyici bir tedavi alanıdır. Diş çürüklerin temizlenmesi ve oluşan boşluğun doldurulması için bir yapay dolgu malzemesi kullanılır. Konservatif diş tedavisinde en yoğun kullanılan yöntem dolgudur.

Konservatif Diş Tedavisinde Çürük Oluşumu ve Tedavisi

konservatif

Konservatif diş tedavisinde çürük diş tedavisi ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Diş çürüğü dişin sert tabakası olan mine onun altındaki dentin tabakasının bozulmaya başlaması olayına çürük denilmektedir. Çürük oluşumu ise ağızda bulunan bakteriler ve yemek atıkları ile ortaya çıkan asitlerden oluşmaktadır. Konservatif diş tedavileri dolgu tedavilerini içermektedir.Diş dolgusu çeşitleri nelerdir;

  • Kompozit dolgu
  • Amalgam dolgu
  • Porselen dolgu

Diş hekimlerinin konservatif diş tedavisi alanında çürük oluşumunu engelleme çabalarından başlamaktadır. Bu alanda çürük tedavisinde dolgular kullanılmaktadır.

Kompozit Dolgu

Kompozit dolgular amalgam dolgulara alternatif olarak üretilmiştir. Dişin sert dokusuna yapıştırıcı ajanlarla yapışmasını sağlayan renk seçeneği olan bir tedavi şeklidir. Estetik dolgu olarak da bilinmesi özellikle ön dişlerin tedavisinde kullanılmıştır. Modern konservatif diş hekimliğinde büyük role sahiptir. Diğer dolgu türlerine göre daha ekonomiktir ve tek seans ta uygulanır. Doğal dişler kadar sağlam olmadığı için sert gıdalarda, tırnak yeme  kalem ısırma gibi durumlarda kolayca kırılabilir türdendir. Diş çürüğü temizlendikten sonra macun kıvamındaki kompozit doldu yerleştirilir. Şekil verildikten sonra yükseklik halledilir. Madde ışık cihazı ile malzemenin sertleşmesi sağlandıktan sonra cila atılır. Böylelikle doğal dişlerin parlaklığı yakalanmış olur.

Amalgam Dolgular

Amalgam dolgular gümüş veya metal dolgular olarak da bilinmektedir. Gümüş,kalay,bakır karışımının civa ile alaşıma girmesi ile oluşur. Oldukça dayanıklı ve diğer türlere göre en hesaplı dolgu çeşidi olmaktadır. Merak edilen konulardan biri de amalgam dolguların içerisindeki civa zehirli midir. Civa diğer maddeler ile birleştiğinde tamamen zararsız olmaktadır.

Konservatif diş tedavileri çürük önlemeye yardımcı olan veya oluşan çürüğün tedavi edilmesini sağlayan bölümdür. Esdent diş kliniği olarak tüm tedavi yöntemlerini kullanmaktayız.

*Site içerisindeki tüm bilgiler destek sağlamak amaçlıdır.Teşhis koyulabilmesi için hekim kontrolü gereklidir.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.