İmplant Uygulamaları

İmplant uygulamaları son dönemlerin en trend ve başarılı tedavi modellerinden biri olmuştur. İmplant; eksik bir veya birden fazla dişin yerine çene kemiğine açılan oyuğun içine yerleştirilen yapay diş köklerine denilmektedir. İmplant uygulamaları avantajı doğal diş fonksiyonlarına en yakın tedavi şekli olmasıdır.

6bca41268bc9d4eeaf98

İmplant Uygulamaları Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İmplant uygulamaları vücudumuza fonksiyon görmesi ve belli bir işlevi yerine getirmesi için implant merkezlerinde yapılan bir protezdir.Diş implantı ise gerçek dişlerin yerine, onların işlevlerini görmesi için, yerleştirilen yapay bir protezdir. İmplant, iki parçadan oluşmaktadır ve titanyum esaslı malzemeden yapılmaktadır. Bunlar kök parça (yapay parça), diğeri ise dişin özünü oluşturan üst tabakasıdır. Üst parçasıdır. İşlevini tamamen kaybetmiş dişin çekilmesinden hemen sonra bu alana bir yuva oluşturulur. Oluşturulan bu yuvaya implantın temelini oluşturan kök parça yerleştirilir.

Kök parçanın yerine tam olarak oturabilmesi için geçecek süre hastadan hastaya göre değişmektedir. Bu süre ortalama 3 ile 5 ay arasındadır. Bu sürenin dolumuna kadar hasta bu alanda dişsiz kalmaktadır. Aradan geçen süre zarfında, 3 ile 5 ay, yeterli bir kemik kaynaşması sağlanmışsa bu defa implantın üst kısmı yapılmaktadır. İmplant dişleri çoğunlukla diş eksikliği olan hastalara veya protez diş kullanan hastalara daha estetik ve daha rahat bir kullanım sunmak amacıyla diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Bunun yanı sıra ağzında hiç dişi olmayan hastalara da sabit bir diş protezi sunmak amacıyla yapılmaktadır.Diş implantlarının çapları da hastanın ağzındaki kemik yapısına göre, çene yapısına göre, uygulanacağı alanın genişliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Yapılacak implantın çapını, uzunluğunu, büyüklüğünü daha önceden çekilen panaromik filmler, 3 boyutlu filmler, incelemeler ile hesaplanıp başarılı bir şekilde implantlar yerleştirilmektedir.

İmplant uygulamaları yapılmadan önce ağız ve diş etlerinde var olan tüm sorunlar tedavi edilmelidir. Sağlıklı ve başarılı bir implant uygulamasının yapılabilmesi için ağzı içindeki tüm sorunlar ve diğer tedaviler bitirilmelidir. Sağlıklı bir beslenmenin temelinde de diş sağlığının önemi yatmaktadır. İmplant tedavisi dişin doğal fonksiyonlarına en yakın tedavi modeli olduğundan istenileni yiyebilme sonucu sağlıklı beslenme sağlanmaktadır. İmplant tedavisi günümüzün en başarılı ve uzun süreli tedavi modelidir. 35 yıllık implantlar olduğu bilinmektedir.

Copyright 2006 - 2017 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.