İmplant Sonrası Ağız Bakımı ve Dikkat Edilecekler

Ağız bakımı implant sonrası önemli ve üzerinde durulması gereken bir durumdur. İmplant uygulamalarının ardından cerrahi işlem uygulanan bölgede az da olsa bir travma olacağından şişlik normal olacaktır. Bu durumda hekim hastaya buz kompresi uygulamasını iletmektedir.

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant uygulamasının ardında dış taraftan cerrahi işlem yapılan bölgeye buz torbası tutmak şişliği an az indirmektedir. Uygulanan buz kompresi 5 dakika tutulup 10 dakika dinlenme arası olarak uygulanmalıdır. Ancak uzun süreli uygulama buz yanıklarına neden olabilir.

İmplantın çene kemiği ile bütünleştiği yere kadar olan bölgeye baskı uygulamamak gerekir. Ağrının devam etmesi apse oluşumu, dudaklarda uyuşukluk hissi gibi durumlar olduğunda hekime görünmek gerekir.

Beslenme Şekli

İmplant  sonrası ilk bir kaç ay beslenmenize dikkat etmeniz gereklidir.Sıcak ve soğuk olmayan yumuşak besinler ile beslenmek implantın stabilize olmasını sağlar. Dikkat edileceklere uyduğunuz da ise daha sağlıklı dişlere ve rahat bir beslenmeye sahip olabilirsiniz.

Beslenme düzeniniz ile ilgili olan bilgileri hekiminiz sağlayacaktır. Soğuk olmayan peynir, yumuşak et, yumurta ve yoğurt, çorba çeşitleri , meyve suları, ekmeğin yumuşak kısmı ile beslenmek operasyonlu bölgede sorun oluşmasını engeller.

Sıcak ve Soğuk Beslenmesi

İmplant işleminden sonra sıcak ve soğuk gıdalar tüketmek hassasiyet oluşan bölgede ani ağrılara neden olarak apse oluşumuna yol açmaktadır. Bakteriler için de ortam sağlanır. Bu da beraberinde o bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olur. Uygulanan implant sayısına, markasına, cerrahi işleme göre 3 ile 10 gün önerilere uymak zorunda olabilirsiniz.

Sert Gıda Tüketimi

Cerrahi işlemden sonra yerleştirilen vidalar diş etinin dikilerek kapatılması ile sonuçlanmaktadır. Diş etleri düzenlenene kadar ağızda bekleyen dikişlerin darbe almaması gerekir. Dikişlerin alınacağı güne kadar işlem yapılan bölgenin sert darbeler almaması ve sert katı gıdalar ile beslenmemek gerekir. Tek tarafa yapılan bir işlem mevcut ise işlem yapılmamış bölgeyi kullanmak daha mantıklı olur.

Operasyonun ardından hekimin reçete olarak  yazdığı ağrı kesici ve antibiyotikleri düzenli kullanarak ağrının dindirilmesini ve enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Operasyonun ardında ilk 48 saat ağız bakımı fazlası ile önemlidir. Ağız içinde basınç uygulayacak hareketler yapmamak gerekir.

Cerrahi işlemlerden sonra 1 gün boyunca ağız çalkalamak ve gargara yapmak önerilmemektedir. İlk dönemlerde diş fırçalarken ve diş ipi kullanırken dikkat etmek gereklidir.

İmplant alanlarını nemlenmiş gazlı bez ya da pamuk ile temizleyebilirsiniz. Sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle tedavi sonrası en az 1 ay süre ile sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

Yukarıda yer alan implant sonrası dikkat edilecekler sizlere hekiminiz tarafından bilgilendirme amacı ile iletilecektir. Bu içerikte yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır her hangi bir tedavi amacı ile uygulanamaz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.