İmplant Sonrası Ağız Bakımı ve Dikkat Edilecekler

İmplant sonrası ağız bakımı önemli olan ve üzerinde durulması gereken bir konudur. İmplant uygulaması sonrası cerrahi işlem uygulanan bölgede yuva açılan bölge ve diş eti azda olsa bir travmaya neden olduğundan bir miktar şişlik normal olarak kabul edilmektedir. Hekim hastaya buz kompresi uygulamasını iletir.

İmplant Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant sonrası dış taraftan cerrahi işlem yapılmış bölgeye buz torbası tutmak şişliği en aza indirecektir. Uygulanan buz kompresi 5 dakika tutulup 10 dakika dinlenme olarak uygulanmalıdır. Uzun süreli müdahale buz yanıklarına neden olabilmektedir. İmplantın çene kemiği ile bütünleşmesine kadar o bölgeye baskı uygulamamak gereklidir. Ağrının devam etmesi, apse oluşması, dudaklarda uyuşukluk hissedildiğinde hekime görünmelisiniz.

Beslenme Şekli

İmplant  sonrası ilk bir kaç ay beslenmenize oldukça dikkat etmelisiniz. Sıcak ve soğuk olmayan yumuşak besinler ile beslenmek implantın stabilize durumunu sağlayacaktır. İmplant sonrası dikkat edilecekler ile birlikte sizlerde daha sağlıklı dişlere ve bunun sonunda rahat bir beslenmeye sahip olabilirsiniz.

Beslenme düzeniniz ile bilgileri hekiminiz sağlayacaktır. Soğuk olmayan oda ısısındaki peynir, yoğurt, yumuşak et ve yumurta, çorba çeşitleri, meyve suları, ekmeğin yumuşak içi ile beslenmeniz operasyonlu bölgede sorun oluşmasını engellemektedir. Az miktarda beslenebileceğiniz için meyve suları C vitamini içeren meyvelerden destek almak bağışıklık sisteminizi koruyacaktır.

Sıcak Ve Soğuk Beslenmesi

İmplant işlemi sonrası sıcak ve soğuk gıdalar tüketmek hassasiyet oluşmuş olan bölgede ani ağrılara neden olarak apse oluşumuna yol açar. Bakteriler için doğal oluşmuş ortam sağlanmış olur. Buda beraberinde o bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olur. Uygulanmış implant sayısına, markasına, cerrahi işleme göre 3 ile 10 gün bu önerilere uymak zorunda olabilirsiniz. Bu konuda hekiminiz gereken açıklamaları yapacaktır.

Sert Gıda Tüketimi

Cerrahi işlem sonrası yerleştirilen vidalar diş etinin dikilerek kapatılması ile sonuçlanır. Diş etleri düzelene kadar ağızda bekleyen dikişlerin darbe almaması gereklidir. Dikişler alınana kadar işlem yapılmış bölgenin sert darbeler almaması ve sert katı gıdalar ile beslenmemek gereklidir. Tek tarafa yapılmış bir işlem mevcutsa işlem yapılmamış bölgeyi kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Operasyon sonrası hekimin reçete olarak yazdığı ağrı kesici ve antibiyotikleri düzenli kullanmak hem ağrının dindirilmesi hemde enfeksiyon riskinin ortadan kaldırılması için oldukça önemlidir. Bu dönemde kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalı ağrı kesici yerine aspirin kullanmak bir takım sorunlar yaratacağından kullanılmamalıdır.

Operasyondan sonraki ilk 48 saatlik dönemde ağız bakımı oldukça önemlidir. Ağız içinde basınç uygulayacak hareketler yapmamak gereklidir.

Cerrahi işlem sonrası 1 gün boyunca ağız çalkalamak ve gargara yapmak önerilmez. İlk dönemlerde diş fırçalarken ve diş ipi kullanılırken dikkatli olmak gereklidir.

İmplant alanlarını nemlendirilmiş gazlı bez veya pamuk ile temizlenebilir. Sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle tedavi sonrası sigara ve alkol 1 ay süre ile bırakılmalıdır.

Yukarıda yer alan implant sonrası dikkat edilecekler sizlere hekiminiz tarafından bilgilendirme amacı ile iletilecektir. Bu içerikte yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır her hangi bir tedavi amacı ile uygulanamaz.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.