İleride Kanal Tedavisi Tarihe Karışacak!

Diş tedavisinin en sıkıcı bölümlerinden biridir kanal tedavisi. Gelecekte yeni bir buluş ile kanal tedavisi artık yapılmayacak. Sinir kök hücrelerine dokunulmadan hastalıklı doku kök hücre ile tedavi edilecek.

İleride Kanal Tedavisi Tarihe Karışacak!

Her geçen gün sağlık alanında yapılan yeni teknolojik keşifler ve devrimler ile kolaylaşan tedavi yöntemlerine yenisi eklenir. Bu diş sağlığı alanında yapıldı. Diş doktoru korkunuz olsun yada olmasın en korkutucu kısmı olan kanal tedavisi yakında tarihe karışabilir. Amerika ve İngiltere’de ki üniversitelerin ortak çalışması olan bu buluş bir çok kişiye umut olacaktır.

Bu çalışma dışarıdan sağlıklı olarak görülen fakat köklerde ilerleyen rahatsızlıklara müdahale edilmesine kanal tedavisi adı verilmektedir. Diş kökündeki hastalıklı dokuyu alarak hastalığın ilerlemesini durdurmak için uygulanan kanal tedavisi yerini tedaviden çok bir yenileme süreci gibi olması umut vericidir.

İlerleyen dönemlerde kanallara koyulan kimyasallar ile boşluklar doldurulmayacak onun yerine dokuyu tamir edecek kök hücre uygulanacaktır. Bu hücreler ile dişlerin hastalıklı kısımları doğal olarak tedavi edilecek acı veren ve korkulan kanal tedavisi tarihe karışmış olacaktır. Araştırmacılar ilerleyen yıllarda tamamlanmasını umduklarını bu yeni çözümün daha ucuz olacağından da bahsetmektedirler. Bu sayede diş hekimlerden uzak durmamız için hiç bir sebep kalmamış olacaktır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.