Hava İle Aşındırma

Hava ile aşındırma sistemini minik bir zımpara gibidir. Diş hekiminiz size bir gözlük verir daha sonra delgi cihazı ile dişinizin üstüne hızlı mikroskobik parçacıkların püskürtüldüğü bir sitemle dişimiz deki çürüğü temizler.

Aşındırma

Sıcaklık veya herhangi bir şey yoktur. Ağzınız hissizleşme bile hafif bir serinlik hissedilir hepsi bu oldukça kolay ve ağrısız bir işlemdir. Bu emme hortumu alüminyum oksitten yapılmış diş macunlarında bulunan küçük parçacıklarda temizler. Yanlışlıkla yutulsa dahi herhangi bir zararı olmaz hekim bu küçük parçacıkların boğazınıza kaçmaması için plastik baraj yerleştirir ağzınıza. Hava ile aşındırmalı sistemler en etkin olarak metal olmayan malzemelerle doldurulacak küçük boşluklar için uygulanır.

Henüz gelişmemiş erken diş çürüklerinde kullanılır. Bu sistem tam yönlendirildiği için dolgu yapılırken diş yapısında çok az kayıp olur. Doğru bilinen bir yanlışta hava ile aşındıranlardan diş çatlakları oluşmaz. Floride diş macunlarında başarı ile kullanılmakta çürük oluşumunu önemli ölçüde azaltmaktadır. Fakat yinede küçük ve gizli bölgelerde çürükler oluşmakta buda dentin tabakasına inene kadar gözden kaçmaktadır. Hava ile aşındırma diş yapısında kullanıldığı için mikro diş hekimliğinde başarı ile kullanılmaktadır. Özel boyalar çürük yerleri işaretler hava ile temizleme bu noktaları temizler ve özel diş dolgu malzemeleri ile eski haline getirilir. Dezavantajları ise hava aşındırma sistemi amalgam dolgularda çalışmaz ve alüminyum oksit tozu kirlilik yaratır. Yüksek basınçlı hava verildiğinden yanaklara ve diş etlerine hava girmesi tehlikesi söz konusudur. Bu sistemler çok pahalı olduğundan her hekim muayenehanede bulundurmaz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.