Hareketli Protez

Hareketli protez bir veya bir kaç dişin eksikliğinde tedavi amaçlı kullanılan hastanın istediği zaman çıkarıp takabildiği eksik dişlerin üzerinde var olduğu apereydir. Bazı hareketli protezlerde diş kesimine gerek kalmadan kısmı olarak diş eksiklikleri tamamlanabilir.

Protezler

Hareketli protezler implant tedavisi bakımından daha ekonomik ve pratik bir kullanım sağlamaktadır. Beş çeşit hareketli protez vardır;

Klasik parsiyel protezler; tutuculuk kısmını ağızda bulunan dişlere çengel yardımı ile sağlayan apereylerdir. Hasta tarafından rahatlıkla sökülüp takılabilir. Çengelli protez olarak bilinmektedir.

Hassas bağlantılı protezler; Birden fazla diş eksikliğinde kullanılan ağızda bulunana porselen protezlerden tutuculuk sağlayan apereydir.

Tam protezler; Doğal dişlerin tamamının eksikliğinde uygulanan tamamen takılıp çıkarılabilen halk arasında takma diş olarak adlandırılan protezlerdir.

İmmediat protez; İmplant tedavisi uygulanacak yada tüm dişlerin çekilmesi gereken durumlarda geçici olarak uygulanan protezlerdir.

Diş üstü protezleri; ağzı içinde var olan fakat bir süre sonra çekimi yapılacak dişin tutuculuğunu ağızdaki dişlerden sağlayan geçici protezlerdir.

Parsiyel protezler yapılırken çengellerin tutunabilmesi için protez diş yapılabilir. Porselen kaplama yapmak gerekmiyorsa 5 6 seans tedavi süresi vardır. Porselen kaplama yapılmayacak ise anesteziye gerek kalmamaktadır. Hareketli protezlere alışmak zaman alabilir ve bu kişinin durumu ile alakalıdır. Genellikle bir ay içinde alışılır.

İlk takıldığında konuşmada değişiklik çiğneme refleksinde zorluk gibi durumlar yaşanabilir fakat bir zaman sonra alışılacaktır. protezlere hızlı alışmak için yemek yedikten hemen sonra çıkarmak temizlemek ve tekrar takmak ve geceleri çıkarmamak gereklidir.

alışmadan sonra yumuşak dokuların dinlenmesi için geceleri çıkarmak gereklidir. yemeklerden sonra protezler çıkarılarak ağızdaki dişler temizlenmeli protezler ise macun kullanmadan ayrı bir fırça ile bol su yardımı ile temizlenmelidir. Ağız dışında kaldığı zaman temiz bir içme suyunda bekletilmelidir. Malatya diş  hekiminde hareketli protezlerin başarı oranı % 100 oranındadır.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.