Hareketli Protez

Hareketli protez bir ya da bir kaç dişin eksikliklerinde tedavi amaçlı kullanılan ve eksik dişlerin üzerinde yer alan apareydir. Bazı hareketli protez uygulamasında diş kesimine gerek duyulmadan kısmi olarak diş eksiklikleri tamamlanmaktadır.

Protezler

İmplant tedavisi açısından daha ekonomik ve pratik bir kullanım sağlayan hareketli protez, beş çeşittir.

Klasik parsiyel protezler; Ağızda bulunan dişlere tutucu kısmı çengel yardımı ile sağlamaktadır. Hastalar tarafından kolaylıkla sökülüp takıldığından çengelli protez olarak da bilinmektedir.

Hassas bağlantılı protezler; Birden fazla diş eksikliğinde kullanıma uygundur. Ağızda bulunan porselen protezleri tutmayı sağlayan bir apareydir.

Tam protezler; Doğal dişlerin tümünün eksikliklerinde uygulanmaktadır. Tamamen takılıp çıkarılma özelliğinden dolayı halk arasında takma diş olarak bilinen protezlerdir.

İmmediat protez; İmplant tedavisi uygulanacak dişlerde ya da dişlerin tamamının çekilmesi durumunda geçici olarak uygulanan protezdir.

Diş üstü protezleri; Ağız içinde er alan ancak bir süre sonra çekimi yapılan dişin tutuculuğunu ağızdaki dişlerden sağlayan geçici olarak uygulanan protezdir.

Porselen protezlerin yapımında çengellerin tutunabilmesi için protez diş uygulaması yapılmaktadır. Porselen kaplama yapmaya ihtiyaç duyulmuyorsa 5 ya da 6 seans tedavi süresi vardır.

Porselen kaplama yapılmayacaksa, anesteziye gerek yoktur. Hareketli protez tedavisine alışmak zaman alacaktır ve bu hastanın durumu ile ilgilidir. Çoğunlukla da bir ay içinde alışılmaktadır.

Hareketli protezler ilk takıldıkları zaman konuşmada değişiklik, çiğneme reflekslerinde zorluk gibi sorunlar yaşanabilir ancak bir süre sonra bu duruma alışılacaktır. Protezlere daha hızlı alışmak için yemek yedikten sonra çıkartıp temizlemek ve tekrar takmak ya da geceleri çıkarmamak gereklidir.

Protezlere alıştıktan sonra dokuların dinlenmesi için geceleri çıkartmak gereklidir. Yemek yendikten sonra protezler çıkartılarak ağızdaki dişler temizlenmelidir.

Protezler ise macun kullanmadan ayrı bir fırça ve bol su yardımı ile temizlenmelidir. Ağız dışında zamanlarda ise temiz bir içme suyunda bekletilmelidir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.