Florür Nedir? Flor’ün Dişler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Florür nedir dünyanın her yerinde bulunan doğal bir mineraldir. Bazı gıda,su gibi kaynaklarda içlerinde bulundururlar. Diş çürüklerini azaltmak için içme sularına ilave edilir. Yapılan araştırmalar sonucu florür bulunmayan bölge sularında diş çürükleri görülme sayısı daha fazladır. Dünya Sağlık örgütü gibi büyük platformlar diş çürüklerini azalttığı için içme sularına florür eklenmesini sağlıklı bulmaktadırlar.

Flor’ün Dişler Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

florür

Florür dişler üzerindeki etkileri hala tartışma konusu iken fazla alınmasından dolayı oluşan dejeneratif eklem rahatsızlıklarına neden olduğu açıklanmıştır. Dişlerde oluşan sorunlar için diş hekimi tavsiyeleri ile macun ve fırça kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Flor dişler üzerinde 2 şekilde etki eder bunlar;

  • Florür küçük çocuklarda büyümekte olan kemiklerinde ve dişlerinde birikerek daha sert diş minesine sahip olmasına yardımcı olur. Böylelikle çürükler konusunda daha güçlü olurlar
  • Florür aynı zamanda yetişkinlerin diş minesinin de güçlenmesine yardımcı olur yemek yedikten sonra ağızdaki asitler dişlerde biriken kalsiyum ve fosforun erimesine neden olduklarından dolayı demineralizasyona yol açarlar. Florür bu olayı engeller.
  • Ağızda biriken asitlerin diş minelerine zarar vermesini engeller. Çürük oluşumunu engelleyen en büyük etkendir.

Yeterli Oranda Florür Alınması

Yeterli oranda florür alınması yetişkin ve çocukların çürük riskinin azalması için oldukça önemlidir. Florürlü diş macunu ile günde iki kere fırçalamanın yeterli olduğu belirtilmektedir. İçme sularında olup olmadığını anlamak için bölgenizdeki su müdürlüğünü arayarak öğrenebilirsiniz bu bilgileriniz ile diş hekiminizin tavsiyesi ile ek florür alıp almamanız konusunda hekiminiz sizleri yönlendirecektir. Günümüzde diş macunları günah keçisi olarak görülen diş macunlardan hariç günlük yaşam içinde bir çok ihtiyaç maddesinde dahi belirli oranlarda alınmaktadır.

Florürlü Diş Macunları

florür

Diş macunlarının içindeki miktarı mutlaka bilinmelidir. Macunun içindeki maddeler aktif maddeler veya içindekiler alanında yazılı olarak bulunurlar. Diş macunları kozmetik ürünler olarak adlandırıldıkları için bu ürünlerde florür 1000 – 1500 ppm miktarında yer alır. İki yaşın altındaki çocuklar fırçalama esnasında yutma olayını çok sık yaşadıkları için florür içerikli macunlar pek tavsiye edilmezler.

Bu yaş gurubundaki çocuklar için özel diş macunları üretilmektedir.  250 ppm gibi çok düşük oranlarda florür içeren diş macunları süt dişleri için yeterli olarak görülmektedir. Diş macunundaki florür bugün çürük önlemede kullandığımız en etkili maddedir. Ne tür bir diş macunu kullanmanız gerektiği konusunda endişeleriniz var ise diş hekiminiz ile bu konuyu konuşmalı ve size önerdiği macunu kullanmalısınız.

Küçük çocuklarda diş fırçalarken yutulan diş macunun küçük bir miktar olacağı için önemli değildir. Fakat florür zehirli bir mineral olduğundan fazla oranlarda yutulması küçük çocuklar için ölümcül riskleri beraberinde getirir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.