Flap Operasyonu

Diş ve diş etleri çevresinde oluşan sert ve yumuşak dokular, rahatsızlık duymanıza neden olabilir. Tıp dünyasında dişeti hastalıkları ya da periodontal hastalıklar olarak adlandırılan bu tip sorunların tedavisi, günümüz tıp dünyasının gelişmişlik göstermesinin ardından mümkün hale gelmiştir. Flap operasyonu en genel tabir ile dişeti kaldırma operasyonudur.

Toplumda yaygın kronik hastalık olarak bilinen dişeti hastalıkları, çocuklarda büyüme çağındaki bireylerde, erişkin ve yaşlılarda görülmektedir. Fakat bu hastalıklar çoğunlukla ağrısız seyrettiği için hastanın bunu fark etmesi oldukça zordur. İlerleyen dönemlerde hastalık kendini daha fazla göstermeye başlar. Flap operasyonu, yaşanan bu tip sorunların atlatılması için uygulanan bir işlemdir.

Flap kaldırma operasyonun ardından hasta özellikle ağız içi hijyenine azami hassasiyet göstermelidir. Dişeti operasyonlarında başarının en önemli faktörlerinden biri de hastanın ağız içi bakımını düzenli olarak yapmasıdır.

Flap Operasyonu Neden Yapılır?

Bu operasyonun en temel amacı, diş etlerinde oluşan cepleri yok etmek ya da olabildiğince minimize etmektir. Ceplere ulaşmak için dişeti dokusuna kanatçık benzeri bir kesi açılır. Bu kesi üzerinden hastalıklı dokular çıkarılarak diş kökleri, kapsamlı bir temizlik yapabilmek için açığa çıkmış olur.

Plak, tartar ve benzeri istenmeyen tabaka oluşumunun temizlenmesinin ardından kanatçık kapanır ve bölge mühürlenir. Daha sonra hızlıca gerçekleşecek olan iyileşme sürecine geçilmiş olur.

Flap operasyonun diğer bir amacı ise, iltihap yüzünden kayba uğramış olan periodontal bağları ve kemik dokusunu restore etmektir. Bu amaca ulaşmak için, kemik graftı veya büyümeye yol açan kimyasallar gibi, yüksek teknolojik yöntemler içeren farklı tekniklere başvurulur.

Flap Operasyonu Nasıl Yapılır?

Genellikle lokal anestezi altında yapılan flap operasyonu, bazı özel durumlarda lokal anestezi ile birlikte hastaya oral yolla rahatlatıcı bir şurupya da anti-aksiyete ilacı verilerek de yapılmaktadır. Aynı zamanda flap operasyonu için genel anestezi altına yatmak da olası bir durumdur.

Anestezinin etkisini göstermesinin ardından diş etini dişten ayırmak için ufak bir kesi açılır. Açılan bu kesinin ufak bir kanat şeklinde olduğundan bahsetmiştik. Dışta kalan dişeti dokusu, diş köküne, bağ dokularına ve kemik dokusuna erişim sağlanması açısından nazik bir şekilde geriye doğru yaslanır.

İlk aşamanın tamamlanmasının ardından iltihaplı dişeti dokusunun temizlenmesine gelinir. Hastalıklı dişeti dokusu alındıktan ve diş kök temizliği yapıldıktan sonra gerek duyulduğu halde bölgeye antibiyotik tedavisi de uygulanmaktadır. Kemiklerde hasar mevcutsa, graft materyali kullanarak hasarın giderilmesi gerekir.

Gerek duyulan tüm tedavilerin yapımının ardında açılan kesi kapanır ve flap operasyonu tamamlanmış olur. Alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilen flap operasyonunun başarı oranı fazlası ile yüksektir. Diş flap operasyonu, söz konusu periodontal hastalıklar ve iltihaplar olduğu zaman en sık başvurulan ve en etkili sonuçlara ön ayak olan yöntemler arasında yer almaktadır.

Flap Operasyonu Fiyatları Ne Kadar?

Flap operasyonu fiyatları, uygulamanın yapılacağı diş sayısına, iltihabın ilerleme seviyesine ve kişinin diş ve dişeti yapısına göre farklılık göstermektedir. Kliniğimizde en iyi periodontal cerrahi uzmanlar ile görüşerek flap operasyonu için uygun bir aday olup olmadığınızı tespit etmeniz mümkündür.

Eğer sizlerinde flap operasyonundan geçmeniz gereken bir dişeti rahatsızlığınız varsa, hemen kliniğimiz ile iletişime geçebilir, flap operasyonu fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.