Flap Operasyonu

Flap operasyonu lokal anestezi ile diş etlerine uygulanan cerrahi müdaheleye denilmektedir. Bu cerrahi işlem her defasında yarım çeneye yaklaşık 6 diş’e 1 saat kadar operasyon yapılır. Nadir durumlarda ise 10 dişe kadar müdahsle edilmektedir.

Flap Operasyon

Diş etlerinizde belirgin bir çekilme, kızarıklık, koku var ise hekime görünme zamanız gelmiş demektir. Periodontist diş etlerinde uzman olan hekime denilmektedir. Muayeneden sonra oprasyona ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir. Diş etlerinizdeki hasara göre bir veya bir kaç dişinize müdahale gerekebilir. Eğer çok derin ceplere sahip iseniz etkin temizlik yapabilmek, iltihaplı dokuyu tamamen ortadan kaldırmak ve diş taşlarını daha derin temizlemek için flap operasyon yapılmaktadır.

Bu durumda dişeti kaldırılıp enfekte olmuş doku tamamen temizlenir. Daha sonra diş etleri tekrar kapatılır. Gerek duyulursa kemik grefleri yada hastanın kendi kemikleri kullanılarak kayıp olan doku telafi edilemeye çalışılır. Tedavi dişlerin temizlenmesi ile başlar. Her temizleme 20 dk kadar sürer ve arkasındaki hafta ameliyat yapılır. Hekim ameliyata kadar yapacaklarınızı söyler. Günde 6 defa 1 su bardağı suya 1 çaykaşığı tuz ekleyip gargara yapmanız olacaktır.

Diş temizliğinde korkulacak hiç bir şey yoktur. Ameliyatta öyle korkulacak bir operasyon değildir. İlk muayenenizden yaklaşık 3 hafta sonra ameliyat gününüz verilir. Oprasyaon öncesi bilmenizgereken şey iltihaplı doku temşzleneceğinden o kısım boş kalacaktır. Diş etleriniz eskisi gibi olmaz sorun ileri düzey çekilme ise herhangi bir değişiklik olmayacaktır. İltihap temizlendikten sonra ağzınızın durumunu beğenmeyebilirsiniz bunun için estetik diş hekimliği tedavisi önerilir. Ameliyat yaklaşık 1 saat sürer ve anestezi altında olduğunuz için bir şey hissetmezsiniz. Çenenizin ön ve arka kısımlarına 10 yakın iğne yapılır sanırım en zor olan kısmı budur. Dişetleriniz iltihaptan temizlenir ve tekrar dikilir.

Ameliyattan sonra 10 gün sert şeyler yememeye, sıcak soğuk yiyecek içecek tüketimine dikkat etmeniz gerekecektir. Antibiyotik kullanacağınız için o süreçte alkol kullanmayacak ve 10 gün sigara içmemeniz önerilecektir. Dişetleriniz iyileştikten sonra bakımına ayrı bir önem göstermeniz gerekecektir. özel diş fırçası ve bakım ürünleri kullanmalsınız ara sıra da olsa diş ipi kullanmanız tavsiye edilecektir. Diş kayıplarının bir çoğu diş eti hastalıklarından kaynaklanmaktadır.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.