Etkili Ağız Bakımı İçin Çalkalama Suları Önemi

Etkili ağız bakımı için yapılması gereken aşamalardan biride eksiksiz bir rutindir. Günde iki diş fırçalama, diş ipi kullanımın yanı sıra ağız içinde bakterilerin bir süre oluşmasını engellemek için ağız çalkalama suyu ile bu rutin sonlandırılmalıdır. sağlık açısından oldukça faydalı bir alışkanlık olan bu ürünler farklı bakım ve temizlik konularına göre üretilirler. Ağız çalkalama suları diş eti hastalıkları ile mücadele, etkin ve genel bakım, diş çürükleri önlemede yardımcı gibi başlıklar altında satılır. Kendiniz için en uygun olanı satın almak doğru bir tercih olacaktır.

agiz-bakim-suyu-kullanımı

 Etkili Ağız Bakımı İçin Çalkalama Suyunun Doğru Kullanımı

Etkili ağız bakımı için temizlik rutininize çalkalama suyu ekleyecekseniz bilmeniz gereken en önemli konu diş ipi ve diş fırçası kullanımının yerine geçmeyeceği tek başına kullanılması halinde sıfır etkiye sahip olacağıdır. Diş fırçaları ve diş ipleri arayüzlerin ve genel diş yüzeylerinin temizliğinde kullanırken bakteri oluşumunu engellemek taze bir nefes için bu sular kullanılmalıdır.

Doğru ve Düzenli Kullanım

Ağız çalkalama sularının doğru ve düzenli kullanımı için öncelikle dişlerin fırçalanması, ulaşılmayan alanlar için diş ipi ve arayüz fırçalarının kullanılması ve temizlikten sonra bakteri oluşumunu engellemek ve taze bir nefese sahip olmak için çalkalama suları kullanılır. Bu suların doğru miktarda kullanılması oldukça önemlidir. Ağız ve diş yapınızın durumuna göre hekiminizden kullanım önerisi isteyebilirsiniz.

Tek Başına Yeterli Değildir

etkili ağız bakımı nasıl olur

Ağız bakı sularının tek başına yeterli olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Diş fırçası,macunu ve diş ipinin yapacağı temizliği size asla sunmaz. Bu yüzden rutininiz de extra bulunmasında fayda vardır tek başına yeterli değildir.

Yeterli Kullanım Süresi

Ağız bakım suyunun tüm ağza nüfus etmesi ve koruyuculuğun tam olarak gerçekleşmesi için yeterli çalkalama süresi oldukça önemlidir. Bunun için 30 sn veya 1 dk boyunca çalkalama işlemi gereklidir. Yeterli sürede kullanımı oldukça önemlidir.

Çürükler için Florürlü Ağız Çalkalama Suları

Florürlü ağız bakım suları (gargaralar) çürük kontrolü için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Özellikle okul çağındaki gençlerin tatlı atıştırmalıklar ve öğün aralarında içecek tüketenlerin genel diş temizliğinin yanında florürlü bakım suları kullanmaları oldukça önemlidir. Diş çürükleri her yaş grubunda kişide görülmektedir. Florür desteği okul çapındaki çocuklar için sağlık bakanlığı tarafından yapılan uygulamalardan biridir. İçme sularında bile belirli oranda olması çürük ile mücadelede oldukça önemlidir. Diş hekiminizin tavsiyesi ile ağız çalkalama suları kullanılabilir.

Diş Eti Hastalıklarından Koruyucu Bakım Suları

Bazı kişiler için diş fırçalamak ve günlük bakım diş eti hastalıklardan koruyuculuk açısından yeterli olmamaktadır. Diş eti hastalıkları genel olarak ağzı içinde bakteri oluşumu ve kontrol altına alınamamasından kaynaklanmaktadır. Bu sorun ile başa çıkmak için bu tarz gargaralar üretilmiştir. Akut diş eti sorunu olan kişiler için tavsiye edilen bakım sularıdır. Uzun süre kullanımı tavsiye edilmeyen bu gargaralar kullanımı sonucu tat alma duyusunda değişimler ortaya çıkabilir. Ağız bakım suları ve daha fazlası için diş hekimleriniz ile görüşerek daha planlı ve doğru bir yol izlenmelidir.

Alkol İçeren Ağız Çalkalama Suları

Uzun yıllardır alkol içeren ağız bakı sularının piyasada varlığı bilinmektedir alkol oranları -%27 civarları olmaktadır. Alkol antibakteriyel etkiye sahip olmasından ve tat veren etkin maddeyi taşımasından dolayı kullanılır. Fakat alkol içerikli çalkalama suları bir dönem ağız kanseri ile ilişkilendirilmiştir. İngiltere’de yapılan araştırmalar sonucunda ağız bakım sularının ağız kanseri ile ilişkisine dair bir bilgi verilmemiştir. Günümüzde alkol içermeyen bakım sularının da oldukça etki verici şekilde üretildiğini bilmekte yarar vardır. diş hekiminiz durumunuza göre alkol içerikli bakım suyu önermedikçe alkolsüz olanlarını tercih etmelisiniz.

etkili agız bakımı

Ağız Çalkalama Suyu Asla Yutulmamalıdır

Ağız çalkalama suyu yutulmadan tükürülmelidir! Az miktarda yutulması durumunda yapılması gerekenler ve izlenecek yolları sizlerle paylaşmak istiyoruz;

  • Sizin veya çocuğunuzun az miktarda yutması durumunda paniklemeye gerek yoktur
  • Tekrar olmamasına oldukça dikkat edilmelidir
  • 9-12 yaş grubundaki çocuklarda kullanımı şurasında ebeveyn kontrolü sağlanmalıdır
  • 6 yaşın altındaki çocuklarda yutma refleksi gelişmediği için kullanımı tavsiye edilmez

Bazı kişilerde az miktarda yutulması dahi mide bulantısı ve diyareye neden olabilir. Bu durumlar geçici olmaktadır. fakat çocuğunuz siz yada tanıdığınız biri çok miktarda bu suları yuttu ise içeriğini okuyun ve baş dönmesi, nefes almakta güçlük, uyku hali baş dönmesi gibi durumlar oluştu ise şişeyi yanınıza alarak en yakın sağlık kuruluşunun acil bölümüne gitmelisiniz. Etkili ağız bakımı için günde en az iki dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın ve çalkalama suyu ile temizliğinizi tamamlayın.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.