Etkili Ağız Bakımı İçin Çalkalama Suları Önemi

Etkili bir ağız bakımı için yapılması gereken aşamalardan biri eksiksiz bir rutin olmaktadır. Günde iki defa diş fırçalama, diş ipi kullanımının yanı sıra ağız içerisinde bakterilerin oluşmasını engellemek için ağız çalkalama suyu ile bu rutin sonlandırılır. Sağlık bakımından faydalı bir alışkanlık olan ürünler farklı bakım ve temizlik konularına göre üretilmektedir. Ağız çalkalama suları diş eti hastalıkları ile mücadele, etkin ve genel bakım, diş çürükleri önlemede yardımcı gibi başlıklar altında satılmaktadır. Kendiniz için en uygun olan ağız bakım suyunu satın almanız doğru bir tercih olacaktır.

agiz-bakim-suyu-kullanımı

Etkili Ağız Bakımı İçin Çalkalama Suyunun Doğru Kullanımı

Doğru ve etkili bir şekilde ağız bakımı yapmak için temizlik rutininize çalkalama suyu eklemeyi düşünüyorsanız bilmeniz gereken en önemli konu diş ipi ve diş fırçası kullanımının yerine geçmeyeceği tek başına kullanılması halinde sıfır etkiye sahip olmasıdır. Diş fırçaları ve diş ipleri ara yüzler ile genel diş yüzeylerinin temizliğinde kullanılırken bakteri oluşumunu engellemek ferah bir nefes için bu sular tercih edilmektedir.

Doğru ve Düzenli Kullanım

Ağız çalkalama sularının düzenli olarak kullanılmaları için ilk önce dişlerin fırçalanması gerekir. Sonrasında ise fırçanın ulaşamadığı alanlarda diş ipi ve ara yüz fırçalarının kullanılması gereklidir. Bu suların doğru şekilde ve miktarda kullanılması da çok önemlidir. Ağız ve diş yapısının durumuna göre diş hekiminizden kullanım önerisi isteyebilirsiniz.

Tek Başına Yeterli Değildir

etkili ağız bakımı nasıl olur

Ağız bakım suları tek başına yeterli olmamaktadır. Bunu bilerek ağız bakımını yapmanız gerekir. Diş fırçası, diş macunu ve diş iplerinin yapacağı temizliği size asla sunmamaktadır. Bu nedenle rutininiz de ekstra bulunmasında fayda vardır. Çünkü ağız bakım suları tek başına yeterli olmamaktadır.

Yeterli Kullanım Süresi

Ağız bakım suyu tüm ağza nüfus etmesi ve koruyuculuğun tam olarak gerçekleşmesi için yeterli çalkalama süresi de çok önemlidir. Bunun için 30 saniye ya da 1 dakika boyunca çalkalama işlemi gerçekleştirilmelidir. Yeterli sürede kullanım çok önemlidir.

Çürükler için Florürlü Ağız Çalkalama Suları

Florülü ağız bakım suları çürük kontrolü için uzun yıllar kullanılır. Özellikle okul çağındaki çocukların tatlı atıştırmalıklar ve öğün aralarında içecek tüketenlerin genel diş temizliklerinin yanı sıra florürlü bakım suları kullanmaları da fazlası ile önemlidir.

Diş çürümeleri her yaşta görülmektedir. Florür desteği okul çağındaki çocuklar için sağlık bakanlığı tarafından yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır. İçme sularında dahi belirli oranda olması çürük ile mücadelede fazlası ile önemlidir. Diş hekiminizin tavsiyesi ile ağız çalkalama suları kullanılmalıdır.

Diş Eti Hastalıklarından Koruyucu Bakım Suları

Kimileri için diş fırçalamak ve günlük bakım diş eti hastalıklarında koruyuculuk bakımından yeterli olmaz. Diş eti hastalıkları genel olarak ağız içerisinde bakteri oluşumu ve kontrol altına alınmamasından kaynaklıdır. Bu sorun ile başa çıkmak için bu tür gargaralar üretilmektedir.

Akut diş eti sorunu olanlar için tavsiye edilen bakım suları olarak bilinmektedir. Uzun süre kullanımı tavsiye edilmeyen bu gargaralar kullanım sonucu tat alma duyusunda değişimler ortaya çıkartmaktadır. Ağız bakım suları ve daha fazlası için diş hekimleriniz ile görüşerek daha planlı ve doğru bir yol izlenmesi gereklidir.

Alkol İçeren Ağız Çalkalama Suları

Yıllardır içeriğinde alkol içeren ağız bakım sularının piyasada varlığı bilinmektedir. Alkol oranları -%27 civarındadır. Alkol anti bakteriyel etkiye sahip olduğundan ve tat veren etkin maddeyi taşımasından dolayı kullanılmaktadır. Ancak alkol içerikli çalkalama suları bir dönem ağız kanseri ile ilişkilendirilir.

İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonucunda ağız bakım sularının ağız kanseri ile ilişkisine dair bir bilgi verilmemiştir. Günümüzde alkol içermeyen bakım sularının da fazlası ile etki verici bir şekilde üretildiğini bilmekte fayda vardır. Diş hekiminiz durumunuza göre alkol içerikli bakım suyu önermedikçe alkolsüz olanlarını tercih etmeniz gereklidir.

etkili agız bakımı

Ağız Çalkalama Suyu Asla Yutulmamalıdır

Ağız çalkalama suları kesinlikle yutulmamalı ve direkt tükürülmelidir. Az da olsa yutulması durumunda yapılması gerekenler ve izlenecek yolları sizler ile kısaca paylaşacağız.

  • Sizin veya çocuğunuzun az miktarda yutması durumunda paniklemenize gerek yoktur
  • Tekrar olmamasına dikkat etmeniz gerekir
  • 9-12 yaş grubundaki çocuklarda kullanım esnasında ebeveyn kontrolü sağlanmalı
  • 6 yaşın grubunun altındaki çocuklarda yutma refleksi gelişmediğinden dolayı kullanılması tavsiye edilmemektedir.
Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.