Efektif Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş bakımında düzenli bir program isteyen ve bunu alışkanlık haline getirmek konusunda kararlı olanlar için geliştirdiğimiz bir kaç faydalı yöntem ile sizlerde ağız ve diş bakımı konusunda kararlı bir adım ile ilerlemiş olursunuz.

Güne Diş Fırçalayarak Başlama

dis

Bu konuda bir düzenleme yaparak kahvaltıdan sonra değil güne gözlerinizi açtığınızda, diş fırçalamak zamanla bunun alışkanlığa  dönmesi için oldukça iyi bir teknik olacaktır. Diş fırçalama konusunda zaman oldukça önemli bir kavram.

Bir şeyler tüketip içtikten sonra özellikle şekerli ve asidik ürünler tükettikten sonra, direk dişleri fırçalamak yararlı değil zararlı bir alışkanlıktır. Asidik gıdalar tüketildikten sonra hemen fırçalanmaya kalkışılması asit artıklarının diş minesine itilmesine ve minenin zamanla harap olmasına neden olur.

Bu konuda en etkili süre 30 dakikadır. Diş fırçalamak için en az yarım saat beklenildikten sonra fırçalama işlemi yapılmalıdır. Bu süre içinde dişlerinizi su ile çalkalamak bu süreyi beklerken işinizi kolaylaştırır.

Diş Fırçalama Yöntemi

teknik-dis-fircalama

Diş hekimlerinin sıklıkla bahsettiği konulardan olan diş fırçalama tekniği ağız ve diş bakımı açısından oldukça önemlidir. Doğru bilinen bir yanlış ise dişlerinizi sert bir fırça ile fırçalamak olduğudur. Bu sert fırçalar dişlerinize ve diş minenize zarar verebilir. Doğru teknik;

  • Diş fırçasını diş etinize 45 derecelik bir açı ile yerleştirin
  • Diş fırçasını dişlerinizin üzerine kısa hamlelerle oval şekilde gezdirin
  • Dişlerinizin dış, iç ve çiğneme yüzeylerini detaylı şekilde fırçalayın
  • Ön dişlerin iç taraflarını temizlemek için fırçayı dik bir konuma getirerek bir kaç defa yukarı aşağı doğru şekilde fırçalayın

Doğru fırçalama tekniği sizlere daha temiz  ve doğru bir fırçalama sunar aynı zamanda istenmeyen zararların ortadan kaldırılması açısından oldukça önemlidir.

Doğru Diş Fırçası Seçimi

firca-dis

 

Seçi yaptığınız diş fırçasının ağız ve diş bakım sürecinde oldukça etkileri mevcuttur. Doğru diş fırçalama teknikleri ve manuel fırçalar ile diş fırçalamanın etkileri inkar edilemez fakat teknoloji bizlere elektrikli diş fırçalarını sunmaktadır. Daha kolay ve etkili bir temizlik sunduğunu hepimiz bilmekteyiz. Düzenli titreşimler sağladığı için daha etkili bir diş temizliği sunar.

Diş fırçası seçimi konusunda mantıklı bir karar verildikten sonra en önemli unsur olan saklama tekniği de oldukça önemlidir. Fırça ile işinizi bittikten sonra güzelce sudan geçirip bu suyun fırçadan akmasını sağlayacak şekilde dik bir konumda yerleştirmek oldukça önemlidir.

Fırçayı yerleştirdiğiniz de başka bir fırça ile temasını engellemeli mikroplardan uzak tutmak için bir kaç metre uzakta ve koruyucu bir kap içinde saklanmalıdır.

Dil Temizliği

dil

Dil temizliği en son aşama olarak düşünülmeli ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Dil üstünde biriken bakteriler ağız içinde kötü kokuya neden olurlar. Oluşacak ağız kokusunu engellemek için günde en az bir kere dil temizliği yapılmalıdır.

Dilinizi normal diş fırçası ile geriden öne doğru temizleyebilir veya dil temizliği için özel olarak üretilmiş bir fırça tercih edebilirsiniz. Doğru ve etkili bir ağız ve diş sağlığı ve bunu alışkanlık haline getirmenin yadsınamaz faydalarını zamanla görebilirsiniz.

Ağız ve diş bakımı konusunda implant tedavisi ile yeni dişlerine kavuşanların da ayrı bir titizlikle dişlerine ve ağız içlerine bakmaları gerekmektedir. Bu durumda malatya implant tedavi modeli sonrasında etkili bir bakım için merak ettiklerinizi sitemizin içerisinde bulabilirsiniz. Sağlıklı ağız ve diş bakımı mutlu yarınların işaretçisidir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.