Dolgu İle Çürüklere Müdahale

Dolgu ile çürüklere müdahale en ufak tedavi yöntemidir. Çürük nedeni ile kullanılamayacak veya zamanla diş kaybına neden olacak çürüklerde dolgu tedavisi ile doğal diş korunabilmektedir. Geliştirilmiş teknoloji ile doğala en yakın görüntü ile dişler ilk gün gibi olmaktadır.

Dolgu İle Çürüklere Müdahale

Dolgu Yaptırmaktan Çekinmeyin!

Dolgu çürümeye başlamış dişlerde çürüğün köklere inmeden önce müdahale edilmesi ile uygulanan oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Dolgu ile hurafe bir çok bilgi halk arasında yer alıyor. En etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak da görülmemesi ayrı bir durum tabiki.

Kurtarılabilecek olan dişlerin dolgu ile tedavi olunabilmesi etkili bir tedavi gibi görülmemesi zamanla çürüğün dişe kaybına neden olmasına sebebiyet veriyor. Dişleriniz ile uyumlu renklerde kullanılan dolgular ile çürükten dolayı oluşan ağrı ve hassasiyet sona eriyor. Dolgu; bakteri ve mikropların girebilecekleri var olan delik ve çürüklerin temizlenerek o bölgenin özel maddeler ile doldurulmasına denilmektedir.

Bütün dolgular ayı malzemeden yapılmamaktadır. İnley, altın, gümüş, kompozit gibi çeşitleri vardır ve genel olarak, kompozit ve inley dolgular günümüzde oldukça sık kullanılır. Uzun süreli kullanmak için dişin tüm çürüklerden dikkatli şekilde temizlenmesi ve diş rengine uygun malzeme seçilmesi oldukça önemlidir. Kanal tedavisi ihtiyacı var ise öncelikle bu tedavi gerçekleştirilir.

Kanal tedavisi uygulandıktan sonra dolgu uygulanır. Dolgu yapıldıktan sonra ise dikkat edilmesi gereken en önemli konu sert yiyeceklerin yenilmemesi gerekliliğidir. Sakız çiğnemekte dolgunun düşmesine neden olabileceği için uygulama yapılan bölge, tarafında çiğnenmemelidir.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için hekimin önereceği talimatlara mutlaka uyulması gereklidir. Dolgu sonrası oluşabilecek şişlik en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu durum uygun ilaç tedavisi ile giderilmektedir. En sık görülen komplikasyon ise çene de oluşan ağrıdır.

Buda ağzın tedavi sırasında uzun süre açık kalmasından dolayı olağan olarak karşılanır. İlk 2 hafta sıcak ve soğuk hassasiyeti gelişebilir zaman içinde bu hassasiyet kaybolacaktır. Dolgu yapıldıktan sonra beslenmeniz daha sağlıklı hale gelebilecektir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.