Dişlerin Sararması Nasıl Engellenir?

Dişlerin sararması nasıl engellenir bu soru dişler hakkında merak edilen ve büyük bir problem haline en önemli konudur. Dişlerin beyaz kalabilmesi için yapılması gereken bir çok koruyucu önlem vardır. Dişlerde organlarımız ve vücudumuz gibi zamanla yaşlanma belirtileri sunar. Dişlerin yaşlanması ile birlikte sararma dediğimiz renk değişimleri ortaya çıkar. Dişlerin sararması için yapılması gereken bazı noktalara değinerek sizlerin daha beyaz dişlere sahip olmasına yardımcı olacağız.

Dişlerin Sararması Nasıl Engellenir?

Dişlerin Sararma Nedenleri

Diş sararma nedenleri en önemli olanı çay, sigara, şarap gibi dişlerim ön parlak yüzeyleri olan mine kısmında zamanla renk değişimine neden olmasıdır. Hatta ileri dönemlerde dişlerin iç kısımlarında da renklenmeler yapmaktadır. Diş mineleri diş hekimleri tarafından kolay bir şekilde beyazlatılarak oldukça iyi sonuçlar alınabilir. En önemli nedenlerinden biride dişin iç kısmı olan dentin tabakasının bazı faktörlere bağlı olarak yaşlanmasıdır. Dentin tabakası canlı bir doku olduğu için zamanla yaşlanmaktadır. Bu yaşlanmanın önüne geçilecek teknoloji hala geliştirilmedi fakat yaşam kalitesini yükselterek daha geç yaşlanması sağlanabilir. Ağız hijyeni tam olarak giderilmediği zaman ortaya çıkacak yiyecek ve içecekler diş üzerinde renk farklılaşmasına neden olur. İleri durumlarda ancak bir hekim kontrolünde uygulanacak diş beyazlatma yöntemi veya başka bir tedavi ile bu sorun ortadan kalkabilir.

Diş Sararmasına Çözüm

Çoğu diş yapısı diş hekiminin uygulayacağı beyazlatma tedavisine iyi cevap vermektedir. Beyazlatma sonucu bu işleme cevap vermeyen dişler için elbette farklı alternatiflerde mevcuttur. Özellikle kişinin öz güvenini etkileyen ön dişlerde oluşan sararmalar da beyazlatma işlemi etkili olmadığı durumlarda lamine porselenler ön dişler için kurtarıcı durumlardır. Ayrıca renk değişimi yeni oluşmaya başlamış ise bu gıdaların tüketimi bırakılarak düzenli bir bakım ile bu sorun ortadan kaldırabilir.

Diş Hekiminin Uyguladığı Bleaching ( Diş Beyazlatma) Yöntemi

Klinik ortamda diş hekiminin uyguladığı diş beyazlatma işlemidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte başarı oranlarının %100 lere vardığı güvenilir diş beyazlatma yöntemidir. Bleaching nasıl uygulanır;

  • İlk başta diş etlerini korumak amacı ile koruyucu bir tabaka yapılır
  • Diş beyazlatıcı kimyasal jel diş yüzeylerine uygulanır
  • Dişlerin üzerine ışık kaynağı belirli bir süre tutulur
  • Daha sonra temizlik yapıldıktan sonra işleme son verilir

Diş beyazlatma yöntemi bazı kişilerde tek seans da etkili olurken bazı kişilerde ise bir kaç seans devam edilmesi gerekli olabilmektedir. Genel anlamda en etkili beyazlatma yöntemidir.

Copyright 2006 - 2017 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.