Diş Tedavi Yöntemleri

Diş tedavi yöntemleri teknolojinin gelişmesi ile birlikte oldukça büyük bir ilerleme kaydetmiş günümüzde gerçeğe yakın diş tedavileri yapılmaktadır. Doğal dişlerin rahatlığını veren bir çok tedavi şekli mevcuttur. Bunun yanında estetik açıdan da güzel sonuçlar alınmaktadır. Dişler sindirim sisteminin ağızda bulunan, besinlerin sindirimi kolaylaştıran ve sağlayan en önemli organlarımızdan biridir.

Yeni Tedavi Yöntemleri

Diş tedavisi yöntemleri içerisinde bitmeyen ve hayatımızı zorlaştıran bitmeyen diş ağrılarında genellikle çürük nedeni ile diş kaybedilmiştir. Bunun tedavisi diş çekimi ile sonlandırılır. Dünyaya geldikten sonra 6 aydan sonra ilk dişler olan süt dişleri çıkmaya başlar.

20 yaşına gelindiğinde dişlerin oluşumu tamamlanmış ve 32 diş oluşmuş olur. Diş hekimlerinin söylediği gibi her şeyin bir ömrü vardır ve dişlerimizde doğru ve dikkatli bakım yapılmadığı takdirde hızlı ve erken kaybederiz. Diş ve ağız bakımı çocukluk yaşlarında dikkate alınması gereken bir konudur.

Ülkemizde ağız sağlığına pek önem verilmiyor. Buda diş sorunlarının oldukça fazla görünmesine neden oluyor. Malatya diş konusunda en iyi yere sahip olan Özel Esdent Ağız ve Diş Sağlığı merkezinde hastalara uygun olan tüm tedaviler uygulanmaktadır. Diş sağlığında uygulanan tedavi yöntemleri;

Diş Eti Hastalıkları

Ağız ve dişlerde zamanla oluşan bakteriler enfeksiyona uğraması sonucu ile diş eti hastalıkları oluşur. Ağız hijyenine önem verilmemesi neden olmaktadır. Diş eti hastalıkları tedavi edilmediği durumlarda diş kemiğine kadar ilerlemekte diş ve çene kemiği kayıplarına kadar yol açmaktadır.

Günde iki kere dişleri fırçalamak diş eti hastalıklarının önüne geçmektedir. özellikle genel bir tedavi uygulamadan önce var olan diş eti hastalıkları tedavi edilmektedir. Özellikle gülüş tasarımı tedavisi sırasında diş eti hastalıkları tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Diş Çekimi

Bir çok hastanın diş hekimi ve diş fobisinin oluşmasına neden olan tedavi yöntemidir. Geri kazanılması mümkün olmayan dişlerde uygulanır. Çürük, kaza, ileri derecede madde kaybı, diş eti hastalığı ile sallanan dişlerde uygulanır. Ortodonti tedavisinde yer darlığı nedeni ile de diş çekimi gerçekleştirilmektedir.

Kanal Tedavisi

Dişlerin ileri derece iltihaplanması durumunda dişin damar ve sinirlerinin alınması tedavisine kanal tedavisi denilmektedir. Diş içine uygulanan dolgu ve sonrasında kaplama ile birlikte uygulanır. Çürük tedavisi sonrası çocuklarda bile uygulanmaktadır. Doğal dişin korunması amacı ile yapılan tedavi şeklidir.

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi diş hekimleri tarafından eksik olan bir veya bir kaç dişin fonksiyonlarını geri kazanması için çene kemiğine yapay diş kökü yapılması için vücut anatomisine uygun malzemeden üretilmiş tedavi şeklidir. En uzun ömürlü olan doğal dişlere en yakın tedavi şeklidir.

Porselen Diş Tedavisi

Günümüzde en sık rastlanan tedavi şeklidir. Özellikle kuron yada köprü çalışmalarında dişlerin üzerine uygulanan ve estetik açıdan güzel görünmesini sağlayan tedavi şekillerinden biridir.

Ortodonti Tedavisi

Çene ve yüz şekillerindeki bozuklukların, dişlerin görünümünde var olan çarpıklık, diş aralarında oluşmuş ayrıklık, kapanış problemleri için uygulanan tedavi şeklidir. Toplumda sosyal olarak daha fazla yer almalarını sağlayan bu tedavi şekli küçük yaştaki çocuklarda diş ve çene gelişimi içinde tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Diş Beyazlatma

Tüm tedavisi yapılmış dişlerde en son olarak uygulanır. Dişlerin yapısında oluşmuş renk değişikliği, sararma gibi durumlardan dişin doğal rengine getirilmesi işlemine denilmektedir. Diş hekimlerinin ağrısız ve sızısız bir şekilde kolayca uygulanan bir yöntemdir.

Gülüş Tasarımı

Son teknoloji ile hayatımıza giren ön dişlerin gülüşü olumsuz etkilemesi nedeni ile tercih edilen bir yöntemdir. Diş eti tedavisi dahil gerekli durumlarda botox uygulaması ile tamamlanır. Yüz hatlarına en uygun tasarım bilgisayar ortamında hazırlanır ve hasta ve hekimin ortak onayı ile tedaviye başlanılır.

Yılda iki kez diş kontrolü yaptırmak diş kaybının önüne geçen en etkili yöntemdir. Beslenme sağlık ve dişler üzerinde oldukça etkilidir. Günümüzde çok fazla tüketilen çay, kahve asitli içecekler sağlığımız kadar dişlerimize olumsuz şekilde etkilemektedir. Sağlıklı beslenme ve düzenli diş bakımı oldukça önemlidir.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.