Diş Sağlığı Hakkında 10 Yanlış İnanış

Diş sağlığı hakkında 10 yanlış inanış hakkında doğru olanları açıklamadan önce belirtmeliyiz ki diş ve ağız hastalıkları vücudumuzdaki bir çok hastalığın habercisi olabilir. Öncelikle bu konu ciddiye alınarak tedavi yolları aranmalıdır.

Bilinen Yanlış Uygulamalar

Diş sağlığı hakkında yanlış inanışlar çoğu zaman olması gereken bir tedavinin ertelenmesine ya da ağız ve diş sağlığında sorunların olmasına neden olabilir. Genellikle ülkemizde ağız ile diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemesinden dolayı yanlış bilgiler ile yöntemlere başvurulmaktadır.

Diş ve ağız sorunlarında oluşan rahatsızlıklar yanlış beslenme, tat alma eksikliği, gülümseme konusunda çekinmek, konuşma bozuklukları gibi sorunlara neden olmaktadır. Çoğu kişinin umursamadığı ağız ve diş sağlığı psikolojik açıdan da ciddi sorunlara neden olmaktadır.

  • Sert diş fırçası kullanmak dişlerin temizlenmesini sağlarken diş yapısına da zarar vermektedir. Bu nedenle doğru diş fırçalama tekniği kullanılmalıdır.
  • Gebelik dönemlerinde diş kayıpları normaldir denir ancak bu tamamen yanlıştır, doğru olan doğru ve düzenli bir bakımla diş kaybı yaşanmasının önüne geçilmektedir.
  • Çocukların dişleri iğne ile çekilirse bir daha asla çıkmaz inancı yanlış bir inanıştır önemli olan hangi dişin çekilmesi gerektiğidir.
  • Süt dişler çok önemli değildir yerine kalıcı dişler gelmektedir düşüncesi oldukça yanlış süt dişler kalıcı dişlerin geleceği zamana kadar olan yerini koruyup zemini hazırlamada görev alır.
  • Diş taşı temizliğini bir kere yaptığında tekrar oluşur yanlış düzgün ve düzenli bir bakım yapılmadığı takdirde diş taşları tekrar oluşur
  • Çapraşık dişler ancak küçük yaşlarda düzeltilebilir yanlış çapraşık diş tedavisi diş telleri her yaş grubundan kişilere uygulanarak dişler düzeltilebilir
  • Dişleri fırçalarken oluşan kanama normaldir yanlış diş eti sorunlarında diş fırçalarken kanama olur derhal diş hekimine görünmelidir
  • Ağrıyan dişe aspirin konulmalıdır yanlış aspirin diş ağrılarınızı kesmediği gibi diş etleriniz de yaralanmalara neden olur
  • Ağız kokusu herkeste olur yanlış! Diş çürükleri, diş eti iltihapları, sindirim sistemi sorunları ve bademciklerinde enfeksiyon olan kişilerde olur
  • Hamilelikte diş tedavisi yapılmaz yanlış acil olan tüm diş tedavileri yapılabilir

Malatya diş hekimi bu konuda oldukça titiz davranmakta bir tedaviye başlanacak ise tüm ağız içindeki sorunları ortadan kaldırmaktadır. Buda daha sağlıklı ağız ve dişlere kavuşmak anlamına gelmektedir. Halk arasında doğru bilinen yanlışların dikkate alınması ile diş sağlığı ile ilgili bir çok sorunu ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.