Diş Macunları Üzerindeki Renk Kodları

Diş macunları üzerinde bulunan renk kodları günümüzdeki bir çok insanın aklını karıştıran önemli durumlardan biridir. Tehlikeli maddeler içerdiği için en sevdiğiniz diş macununuzu değiştirmeyi düşündüyseniz veya değiştirdiyseniz, macun kutularındaki karenin rengine ait ortaya açılan iddialardan haberiniz var demektir.

Renk Kodları Aldatma camı?

Diş macunları Renk kodları hakkındaki iddia bir süredir özellikle İnternet sosyal medya sitelerinde hızla yayılmıştır. Bu iddiaya göre kare kutucuğa bakarak macunun içeriğindeki maddeleri anlayabilmeniz açısından bir şifre gibi lanse edilmesidir.

Bu iddialar asılsız iddialardır ve kesinlikle doğru değildir. Bu damgalara göz damgası adı verilir ve macunun içeriğindeki bileşenler ile ilgili bir mesaj vermez. Bu işaretler ambalajlama aşamasında tüplerin kesme veya katlama görevlerinin ne zaman yapılması gerektiği ile alakalıdır.

Modern ambalajlama enstitüsünde elektronik gözler ile seçilir. Bu damgalar tüplerin nerede kesilip kesilmeyeceği hakkında bilgi içeren ambalaja hangi rengin basılması gerektiği gibi kodları içerir.

Renk kodlarının macunun içinde ne olduğunu gösterir şeklinde iddialar asla doğru değildir. Bu kodlar makineler için bir anlam taşımaktadır normal insanlar için değil. Diş macunu içeriğinde ne olduğuna dair bilgi sahibi olmak için içeriği okunur ve içeriğin içindeki maddeler ile şuan herkesin elinde bulunan internet ten bu maddeler araştırılabilir.

Eğer bu konuda takıntılarınız bitmediyse diş hekiminizden bir macun önerisi isteyebilirsiniz. Malatya diş sizlere bu konu hakkında gereken bilgiyi verecek ve macunların bu konuda ne kadar günahsız olduğunu anlatacaktır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.