Diş Kırıkları

Diş kırıkları ciddiye alınması gereken büyük sorunlardan biridir. Dişlerimiz sert ve sağlam olsalar da mutlaka aldıkları bir darbe sonucu çatlama ve kırılma gösterebilirler. Bir diş kırıldığı zaman kaybedilen dokuyu geri kazanmak için en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Diş Kırıkları

Diş Kırılması

Diş kırıkları tedavisi bir kaç şekilde yapılabilir. Diş mine tabakası yapılan araştırmalar sonucu bir çok maddeye göre daha sağlam olduğu belirtilmiştir fakat bazı durumlarda aldığı ani darbeden dolayı kırılmaktadırlar. Özellikle çocukluk çağlarında yüz üstü düşmelerde çarpmalarda ön dişlerin kırılma olasılığı daha fazladır. Ayrıca var olan bir çürük dişlerin çabuk kırılmasını sağlamaktadır. örneğin yemek yerken dişim kırıldı diyen bir çok insan görmüşüzdür. Bu dişlerin direnci oldukça zayıfladığından dolayı en ufak bir sorunda kırılmaktadırlar. en çok yaptığımız hataların başında gazoz gibi içeceklerin kapaklarını dişlerimiz açmak olmaktadır. Bu durum dişlerde kırılmaya neden olmaktadır. diş kırıkları büyük ölçüde oluşmuşsa dişi çekerek tek diş kayıplarında en çok tercih edilen edilen tedavi olan implant tedavisi uygulanabilir. Arka bölgedeki kırıklarda standart kompozit, kron gibi tedaviler tercih edilebilirken ön dişlerde implant, lamine porselen gibi uygulamalar tercih edilebilir. Diş kırıklarında yapılması gereken ilk şey iyi bir hasar tespiti olmalıdır. Doğru tespit edilmemiş dişlerde tedavi tam başarı sağlanamamaktadır.Eğer kırılma dişin öz ana noktasına ulaşmışsa bu diş kurtarılamaz ve eninde sonunda kaybedilir. Fakat kırık öz kısma ulaşmamış ise doktorunuz kırılan parçayı yapıştırmayı deneyecektir. Bu şekilde sağlıklı sonuç alınamazsa dişin çekilip başka bir tedavi uygulaması tercih edilir. Diş kırıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler;

  • Diş kırıldıktan sonra 30 dk yada en geç 2 saat içinde doktorunuza başvurun
  • Dişe dokunmayın, bakı uygulamayın ve asla fırçalamayın
  • Kırık büyük ise bir pamuk yardımı ile üstünü kapatınız
  • Kırık parçaları temiz bir nesneye sararak hekime ulaşana kadar saklayınız

Unutulmamalıdır ki yapıştırılan diş asla sağlam olmayacaktır. En ufak baskı ve darbede tekrar kırılacaktır bunun için eğer hasta 18 yaşın altın da ise yaşı dolana kadar beklenmeli 18 yaşın üstünde ise uygun bir tedavi uygulanmalıdır. Malatya diş hekimi kırılmadan sonra en kısa sürede hekime başvurulmasının doğru tedaviyi uygulamada oldukça önemli olduğunu aktarmaktadır.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.