Diş İpi Kullanmaya Başlamak İçin Geç Değil!

Diş ipi kullanmaya başlamak için geç diye bir kavram söz konusu değildir. Yaşınız kaç olursa olsun günlük ağız temizliğinde kullanılması gereken en önemli apar atlardan biridir. Diş ipi fırçanın ulaşamadığı alanlara diş aralarına girerek detaylı bir ince bir temizlik sağlar. Böylelikle diş aralarda bakteri birikimi ve bu bakterilerin zamanla ağız içinde tartar ve hastalık oluşumunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Diş İpi Kullanmaya Başlamak İçin Geç Değil!

Sağlıklı Dişler İçin Diş İpi Kullanın!

Diş ipi kullanılmayan bir temizlik eksik bir işlemdir. Sadece fırça ve macun ve fırça ile dişlerin bir kısmı temizlenir. Diş aralarında oluşacak bakteri plağı ve yemek artıklarını temizlemek için diş ipi gereklidir.

Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları bu bölgede başladığı için diş aralarının temizliğine özen gösterilmelidir.Malatya diş hekimi ile sizlerde diş ipi kullanımı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Diş ipi nasıl kullanılır;

  • İlk önce yaklaşık 50 cm diş ipi alarak her iki elin orta parmaklarının arasında 5 cm boşluk kalacak şekilde tutulur.
  • Parmaklarınız ile diş ipini gergin hale getirdikten sonra yavaş ve dikkatli bir şekilde dişlerinizin arasına geçirin.
  • Diş ipini koparmamaya özen gösterilmelidir
  • İpi C harfi oluşacak şekilde eğerek diş aralarına aşağı ve yukarı yavaşça kaydırın
  • Her diş için parmağınızdaki ipten yeni bir bölüm kullanın
  • Kullanılan ipi tekrar asla kullanmayın

Zamanla eliniz bu pratik ve kolay temizleme yöntemine alışacaktır. İlk kullanımdan sonra diş aralarınızın nefes aldığını hissedecek ve zamanla asla kopamayacağınız bir alışkanlığınıza dönüşecektir. İlk kullanımda diş etlerinizde meydana gelen kanamalar normaldir.

Bir kaç gün sonra devam eden kanama olursa diş eti hastalıklarından kaynaklı olacağı için Malatya diş hekimi ile görüşmelisiniz. Diş ipi kullanmak için hiç bir zaman geç değildir. Malatya diş hekimi size ip kullanımı ile ilgili detaylı bir bilgi verecek uygulama tekniklerini gösterecektir.

Diş ipi kullanımı diş fırçalama teknikleri gibi konularda hekiminizden bilgi alacağınız konulardır. Diş ve ağız temizliği ile sizlerde sağlıklı gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.