Diş İpi Kullanımı Neden Önemlidir?

diş ipi kullanımı

Diş ipi kullanımı ağız ve diş sağlığı konusunda bir çok kişi tarafından ihmal edilen bir ayrıntıdır. Günlük yaşamda bir çok yerde karşımıza çıkan diş ipi kullanımı önemi çok fazla bilinmediğinden sadece dişleri fırçalamanın yeterli olduğu düşünülüyor. Diş ipi kullanmanın önemini sizlere başlıklar halinde açıkladık.

Ağız hijyeni açısından önemi

Diş fırçası ön, arka ve çiğneme yüzeylerine erişir. Diş aralarına kolaylıkla ulaşarak etkin bir temizlik sağlar. Ağız bakımının ayrılmaz bir parçası olan diş ipi ağız hijyeni bakımından oldukça önemlidir. Günlük diş temizlik rutininde mutlaka yer almalıdır.

Ağız kokusunu önler

Düzenli olarak diş ipinin kullanımı dişlerin arasında kalan ve kokuya neden olan atıkların yok olmasını sağladığı için ağız kokusu oluşumunu da önler.

Diş eti kanamalarını önler

Doğru bilinen yanlışlardan biride  diş ipi kullanımının diş kanmasına neden olduğudur. Diş ipi kullanımı farklı bir nedeni yoksa dişleri daha sağlıklı bir hale getirdiği için diş eti kanamalarını da önlemektedir.

Diş ipi olarak yumuşak ipe sahip ürünleri tercih etmek gereklidir. Naylon ve sert ipler diş etlerine zarar verebilirler. Kalınlık olarak diş aralarına kolaylıkla girebilen incelikte olmasına dikkat etmelisiniz. Diş fırçası seçerken ne kadar hassas bir alışveriş yapıyorsanız diş ipi seçerken de aynı hassasiyeti göstermelisiniz. Ağız gargarası diş ipinin yaptığı görevi yapmadığı için ağız ve diş rutininiz diş macunu, diş fırçası, ağız bakım suyu ve diş ipinden oluşmalıdır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.