Diş Hekimlerinin En Çok Kullandığı Aletler Nelerdir?

Diş hekimleri tedavi esnasında birçok malzeme kullanmaktadır. Genellikle çocuklar bu malzemelerden ötürü diş hekimlerine gitmeyi pek sevmezler fakat alanında uzman olan malatya diş hekimleri ile birlikte çocuklar tedaviye ikna edilmekte ve süreç başlamaktadır. Tedavi esnasında hayli kolay sağlamakta olan bu aletler nelerdir? Aerator, Anguldruva, Piyasamen, Mikro motor, Frezler, Kvitron, Hava su spreyi (şırınga yahut tabancaları da mevcuttur), Ayna ile sont, El aletleri, Tükürük emici olarak farklı farklı parçalar yer almaktadır. Şimdi kısa kısa bu aletlere değinelim.

dis doktoru

  • Aerator: Dişin mine tabakasını kaldırabilmek amacı ile kullanılan bir araç olan aeratordiş hekimleri için olmazsa olmaz aletlerdendir. Hava yahut elektrik ile çalışmaktadır. Işıklı çeşitleri ile tazyikli su çıkışları olmaktadır.
  • Piyasamen : Gömülü diş ameliyatlarında kullanılan döner alet sistemidir.
  • Anguldruva: Diş minesinin altında kalmış daha yumuşak yapıda olan dentin dokusunda aşındırma yapabilmek için çürük dokunun temizlenmesi amacı ile kullanılır. Dişlerin ve dolguların parlatılması için kullanılmaktadır.
  • Mikro motor: Aeratore nazaran daha düşük devir ile dönmekte olan alet sistemidir. Anguldruva ile piyasamen mikromotorun üzerine takılarak kullanılmaktadır.
  • Kavitron: diş taşı temizliği yapabilmek için kullanılan bir cihaz olup bunu titreşimi ile sağlamaktadır.Taş kırma makineleri gibi çalışmakta olan bu alet dişin yüzeyinde gelişen taşların diş ile bağlantısını keserek ayrılmalarını sağlamaktadır.

Muayenelerin Olmazsa Olmazları: Muayene Takımı

 

Muayene takımı ; ayna ve sond ile preseldir. Ayna ağız aynası şeklinde ifade edilmekte olup ayna başı ve ayna sapı şeklinde ayrımlara tabi tutulmaktadır. Ağız aynasında ayna başı büyüklüklerine göre numaralandırılmakta olup bu numaralar 1 ile 6 arasında değişmektedir. 4 ve 5 numaralı ayna başları ise ideal olan aynalardandır.

Bu aynaların görevlerinden kısaca bahsetmek gerekir ise; aydınlatma ve ekarte etme ile dişleri indirekt olarak görme ve elbette ki büyütmeyi sağlayarak dişlerin daha derinlerini görerek kontrol edebilmedir. Bu aynalar; üzerine düşen ışınları çalışma alanına geçirmektedirler.  Diş kontrolleri yahut tedavileri esnasında dudak ve yanak, dil gibi dokular çalışma alanında uzaklaştırılmaktadır. Aynaların bir diğer önemli faydası da bu olmaktadır. Ağızlarda direkt olarak görülmeyen bölgeler aynalar sayesinde endirekt olarak görülebilmektedir. 

Muayene takımlarından bir diğeri ise Sond’dur. Minede çatlak ve çürükler var ise bunların tespitinin yapılmasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda dolgu maddelerinin de şekillenmesinde kullanılan bu alet diş hekimleri tarafından kullanılan bir diğer önemli alettir.

Son muayene takımı ise preseldir. Tutucu olarak kullanılmakta olan bu aletin 2 türü bulunmaktır. Bunlar ön ve arka dişlerde kullanılmak üzere ayrışlmıştır. Preselin görevlerine ksıaca değinelim.

  • Pamuk tamponun ağız içine yerleşimi
  • Pamuk peletleirnin kaviteye yerleşimi
  • Kanallara paper- point ve gütta percha yerleşimi de presel’in görevleri arasında sayılmaktadır.

Sizlerde alanında uzman bir hekimden destek alarak diş tedavilerinizi yaptırmak ister iseniz sitemizden iletişim bilgilerimize erişerek gerekli randevuları talep edebilirsiniz. Sağlıklı gülüşlerinizin eksik olmadığı nice günlere.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.