Diş Fırçası Temizliği

Diş fırçası temizliği ağız da oluşacak bakteri ve diş eti hastalıklarından korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Diş fırçası ile ağız temizliği yapıldığından iş bittikten sonra fırçanın ayrı bir şekilde hijyenik hale getirilmesi doğru bir diş ve ağız temizliği açısından oldukça önemlidir.

fırça temizliği

Diş Fırçası Temizliğinde Dikkat Edilecekler

Diş fırçası istenmeyen plak ve diş eti hastalıklarından korunmanın en temel aracıdır. Doğru bir ağız temizliği için günde iki kere diş fırçalamak önemlidir. Ağız sağlığının doğru bir şekilde yapılması için fırça temizliği de oldukça önemlidir.

Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli şey, diş fırçalamadan önce ellerinizi yıkamanız dır. Eller gün boyu pek çok kir ve bakteriye maruz kalıyor bunun için sıcak su ve sabunla diş fırçalamadan önce mutlaka fırçalamak gereklidir.

Fırçanızı her kullanımdan önce ve sonra mutlaka sudan geçirin. Bunu yaparken ellerinizin temiz olmasına dikkat edin. Diş fırçanızın daha temiz ve macun kalıntılarından arınmış olması oldukça önemlidir. Fırçanızı başka fırçalar ile birlikte muhafaza ediliyorsa birbirine değmemesine dikkat edin ve hava alan bir yerde saklamaya özen gösterin.

Havasız ve nemli bir ortam bakterilerin çoğalması için em uygun koşullardır. Bunu yanında fırçanızı olabildiğinizce klozetten uzak bir yerde muhafaza edin. Her sifonu çektiğinizde mikropların etrafa yayıldığını asla unutmayın. Sifonu çekerken klozetin kapağını kapalı tutmaya çalışın.

Diş fırçası temizliği için satılan ürünleri temin edin. Uv ışığı ile temizleyici ürünler mevcut bunun yanı sıra ağız suları da fırçalarınızı temizlemede oldukça etkilidir. 2 ile 3 ayda bir fırçanızı yenileyin çocuklarda daha sık değiştirilmelidir. Sabah akşam fırça kullanımın dan sonra tüm önerileri dikkate alın ve diş hekimi kontrollerini asla ertelemeyin.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.