Diş Fırçası Temizliği

Diş fırçası temizliği ağızda oluşabilecek bakteri ve diş eti hastalıklarından korunmak için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Ağız temizliği diş fırçası ile yapıldığından işiniz bittikten sonra fırçanın ayrıca hijyenik hale getirilmesi doğru diş ve ağız temizliği açısından fazlası ile önemlidir.

fırça temizliği

Diş Fırçası Temizliğinde Dikkat Edilecekler

Diş fırçası istenmeyen plak ve diş eti hastalıklarından korunmak için en gerekli temel araçların başında gelmektedir. Doğru bir ağız temizliği istiyorsanız günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamanız gereklidir. Ağız sağlığının doğru şekilde yapılması için fırça temizliği de fazlası ile önemlidir.

Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli şey, dişlerinizi fırçalamadan önce ellerinizi yıkamanız olmalıdır. Eller gün içerisinde pek .ok kir ve bakteriye maruz kaldığından sıcak su ve sabun ile diş fırçalamadan önce mutlaka ellerin yıkanması gereklidir.

Fırçanızı her kullanımdan önce ve sonra mutlaka sudan geçirin. Bunu yaparken ellerinizin temiz olmasına dikkat edin. Diş fırçalarının daha temiz ve macun kalıntılarından arınmış olması da önemlidir. Fırçanız başka diş fırçaları ile muhafaza ediliyorsa birbirine değmemesine dikkat ederek hava alan bir yerde saklamaya özen gösterin.

Havasız ve nemli bir ortam bakterilerin çoğalması için em uygun koşullardır. Bunu yanında fırçanızı olabildiğinizce klozetten uzak bir yerde muhafaza edin. Her sifonu çektiğinizde mikropların etrafa yayıldığını asla unutmayın. Sifonu çekerken klozetin kapağını kapalı tutmaya çalışın.

Diş fırçası temizliği için satılan ürünleri temin edin. Uv ışığı ile temizleyici ürünlerin yanı sıra ağız suları da fırçalarınızı temizlemenizde fazlası ile etkili olacaktır. Diş fırçalarınızı 2 ya da 3 ayda bir yenileyin. Çocuklarda ise daha sık değiştirmeniz gereklidir. Sabah ve akşam fırça kullanımından sonra tüm önerileri dikkate almalı ve diş hekimi kontrollerini aksatmamalısınız.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.