Diş Fırçaları Tehlikeleri Nelerdir?

Gülüş tasarımı yaptıran, porselen yaptıran, klasik rutinlerle diş hekimlerini ziyaret eden hastaların akıllarında olan sorulardan biri olan diş fırçası seçimi ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi önemli konuları sizlere bilgi vermek amacı ile hazırladık.

bakteri-dis-fırcasi

Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?

Elektrikli mi normal mi? Yumuşak mı sert mi gibi uzayıp giden soruların içinde en az merak edilen konu diş fırçaları ne sıklıkla değiştirilmelidir. Diş fırçalarını bu kadar önemseyen hastaların belirli periyotlarla fırça değişikliği yapması gerektiğini de bilmelidirler.

Diş fırçaları milyarlarca bakteri barındıran mikrop yuvası da olabilir. Bu bakteriler nemli olan banyo ortamında zararlı bakterilere dönüşebilmektedir. Grip, nezle ve diğer hastalıklara neden olan bakteriler saniyeler içerisinde üremeye başlarlar.

Diş Fırçalarında ki Tehlike Nedir?

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu sağlıksız ağız ve dişler genel dişlerle alakalıdır. İleri düzey bir diş eti hastalığı hamile kadınlarda düşük, şeker ve kalp hastalıklarına neden olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Dişlerdeki çürüklerin birçoğu diş fırçalarında yatan bakterilerden kaynaklanır. Uzun aylar boyunca değiştirilmeden kullanılan diş fırçaları tam bir bakteri yuvasıdır. Bir çok kişinin diş fırçalarını banyoda muhafaza ettiklerinden dolayı çok sıklıkla değişim yapılmalıdır.

Örneğin sifonu çektikten sonra bakteriler havaya doğru çıkarak diş fırçalarına yerleşebiliyor buda fırçadan zararlı bakteri oluşumuna akabinde birçok genel sağlık durumunda bozulmalara neden oluyor. Diş fırçalarının biofilmleri çekilmesi sonucu 100 milyondan fazla bakteri olduğu saptanmıştır.

Diş Fırçası Ne kadar Sürede Değiştirilmelidir?

dis-fircalari

Diş hekimleri genellikle 3 yada 4 ay gibi süreler zarfında diş fırçalarını değiştirmeleri gerektiğini söylemektedirler. Fakat ülkemizde ağız ve diş sağlığına çok önem verilmediği için yılda bir kere veya 2 kere değişim yapılmalıdır. Bu durumda ağız içinde başlayan zararlar kronik hastalıkların başlamasına neden olacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucu ultraviyole ışınlarının diş fırçalarını en iyi şekilde bakterilerden arındırdığı görülmüştür. Fakat hepimizin evinde yer almayan bu ışınların yerine antibakteriyel bir gargara ile fırçalamadan önce diş fırçamızı temizleyebiliriz. Sizlerde diş fırçaları hakkında detaylı bilgi edinmek için malatya diş hekimi desteğimizden yararlanabilirsiniz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.