Diş Eti Hastalıkları

Diş eti problemi diş etlerinin iltihaplanması durumudur. Dişler ve diş etleri üzerinde bulunan kaygan ve yapışkan tabaka olan plaklarından kaynaklanır. Bu bakteri plağı diş etlerinin kanması, şişmesi ve kızarmasına neden olmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

Diş eti hastalıkları erken tedavi edilmez ise diş etlerinin dişlerden çekilmesine neden olur. Zamanla ilerleyerek bu iltihap diş kemiklerine kadar ulaşır. iyi bir ağız bakımları ile tedavi edilmektedir. Bir çok kişi bu sorunu yaşamaktadır.

Diş eti sorunları umursanmadığı takdirde dişi tutan kemiğin zayıflamasına zamanla da diş kaybına neden olur. Bir çok kişi ağzında diş eti hastalığı olduğunu bilmez bu nedenle zaman zaman diş hekimi kontrolü oldukça gereklidir. Diş eti hastalıklarının belirtileri;

  • Kızarık, şiş veya diş ipi kullanımında kanama
  • Sıcak veya soğuk hassasiyeti
  • Ağız kokusu
  • Sallanan dişler
  • Diş etinde renk değişimi

Diş eti hastalıklarının önüne geçilmesindeki en önemli koruyucu günde iki kere diş fırçalamak ve günlük ağız bakımının yapılması olmalıdır. Sağlıklı diş etleri açık pembe, mat ve sert kıvamlıdır. Fırçalama esnasında kanama yapmaz.Bakteri plağının diş etinden uzaklaştırılmadığı durumlarda tartar oluşumu meydana gelmektedir.

Bu iltihaplı sorun sadece diş etini etkilemiş ise gingivitis kemiğe kadar ulaşmış ise periodontitis adı verilmektedir. Periodontitis genellikle yetişkin yaşlarda belirti vermeden ilerlediği için fark edilmesi oldukça zaman almaktadır. Tedavinin ilk aşaması diş taşı temizliği ve ağız içi hijyenin sağlanmasıdır.

Hastalığın boyutuna göre antibiyotik tedavisi ile desteklenebilir. Sigara kullanımı ise hastalığın tedavisini olumsuz şekilde etkilemektedir. Diş eti hastalıkları tedavi edilmezse kalp hastalıkları, felç, akciğer hastalıklarında risk faktörünü oluşturmaktadır.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.