Diş Çürüğü Tedavisi Hakkında

Ağız ve diş sağlığı konusu diğer sağlık konuları gibi insan hayatındaki önemli bir konudur. Ancak insanlar genel olarak ağız ve dişleri ile alakalı olarak problem yaşamadan tedaviye başlamıyor veya diş hekimlerine kontrol için gitmiyorlar. İnsanlarda genel olarak otuzdan fazla diş bulunması devamlı sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Yaşanan sorunlar sonrasında ağrıların yaşanması normaldir. Ağız ve diş sağlığı ile alakalı olarak karşılaşılan problemler arasında en fazlası diş çürüğüdür. Diş çürüğü, dişin belirli bölümlerinin ağızda yer alan asitler ve benzeri etkiler nedeni ile hasar görmesini ifade etmektedir. Diş çürüğü tedavisi duruma göre farklılaşmaktadır. İleri seviye diş çürüklerinde zor ve yorucu bir tedavi olabilmektedir.

Diş çürüğü ile alakalı olarak akla gelen birçok ihtimal bulunmaktadır. Dişlerde yer alan çürükleri yavaş ilerleyen bir süreçtir. Bu sorun aniden oluşmamakta ve yavaş ilerleyen süreç sonrasında meydana çıkmaktadır. Bireylerin çoğu ağrı yaşamadan diş çürükleri ile alakalı olarak tespit yapamamaktadır. Diş çürüklerin en çok görülen belirtisi diş ağrısıdır. Ağrıyan dişler, ileri aşamada içi boşalarak kırılma tarzında durumlar ile karşılaşma olanağını ortaya çıkartmaktadır. Malatya Diş çürüğü tedavisi, çürüğün seviyesine göre farklılık göstermektedir.

Dişlerin içerisinde yer alan sinirlere ulaşmış olan sinirler için kanal tedavisi uygulaması yapılmaktadır. Daha sonra gerekli çürük temizliği uygulanıp tedaviye devam edilmektedir. Kanal tedavisi uygulamadan sürdürülen tedavi, sonraları problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar için ilk etapta kanal tedavisi, sonrasında ise gerekli çürük tedavisi uygulanmaktadır.

Diş Çürüğü Tedavisi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım durumlar bulunmaktadır. Diş çürüğü problemi hemen herkes tarafından yaşanan bir sorundur. Fakat bu durumla daha az karşılaşmak için göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar yer almaktadır. İlk olarak dişler ile alakalı alışkanlıklara çocukluktan itibaren dikkat etmek gerekmektedir. Dişlerin günde iki ya da üç kez fırçalanması alışkanlığı çocuklara kesinlikle verilmelidir. Ayrıca yatmadan evvel dişler kesinlikle fırçalanmalıdır. Bunların yanı sıra belli aralıklar ile diş hekimine rutin muayene olmak son derece önemlidir. Asitli ve aşırı şekerli gıda tüketimi yapıldıktan sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır. Bu durumlar dişlerde çürük ve benzeri problemlerim az yaşanmasını yahut erken tespit edilmesini mümkün kılmaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.