Diş Beyazlatma Yöntemi ( Bleaching)

Diş beyazlatma yöntemleri diş hekimliğinde insanların en büyük zaaflarından biri olmuştur. Yapılan araştırmalara göre dişleri görünmesin diye gülmekten kaçınan birçok kişinin olduğu bilinmektedir.

Beyazlatma Yönteminin Uygulanması

Diş beyazlatma  yöntemi karbonat ile birlikte başlayarak modern tıp ve diş hekimliğinin gelişmesinin ardından bleaching yöntemi ile diş beyazlatma işlemi en son halini almıştır. Diş beyazlatma tedavisi günümüzde en sık rastlanan durumdur.

Bleaching yöntemi su içerikli diş jelleri olarak bilinmektedir. Diğer diş beyazlatma yöntemleri gibi dişlere zarar vermeyen bleaching yöntemi dişin sıvı ihtiyacını karşılayarak çizilmesini ve çatlamasını önlemektedir.

Evde ve hekim kontrolünde yapılma imkanı bulunmaktadır. Su içeren jellerin kalıcı beyazlatma sağladığı bilinen bleaching yöntemi evde ya da diş hekimi muayenesinde 1 saatte yapılmaktadır. Diş beyazlatma yöntemi işleminin ardından dişe renk veren faktörün ortadan kaldırılması ya da hekim önerisi ile düzenlenmesi gerekir.

Diş beyazlatma jeli kişiye özel vinil kılıflara yerleştirilerek  6 gün boyunca yatmadan önce ya da hekim kontrolünde 1 saat gibi kısa sürede uygulanabilmektedir. Muayenehanede uygulama sonucu daha hızlı ve etkili sonuçlar almanızı sağlamaktadır.

Bu tür uygulamaların ardından renklerde istenilen görüntü elde edilmediğinde ise zirkonyum protez ya da lamine porselen uygulamaları da kesin sonuçlar vermektedir. Diş beyazlatma işlemi öncesinde hekim kontrollerini yaparak gerekli olan tedaviyi uygulayarak diş beyazlatma işlemi uygulanmaktadır.

Tetrasiklin renk bozuklukları da bu yöntem ile tedavi edilmektedir.Jel ile beyazlatma yöntemi bu zamana kadar bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Nadir de olsa sıcak soğuk hassasiyeti ortaya çıkabilir. Bu durumda hekim gerek duyarsa flor uygulaması ile bu sorunu ortadan kaldırmaktadır.

Dişlerinize daha önceden beyazlatma işlemi uygulandıysa bunu diş hekiminize bildiriniz. Klinikte lazer uygulaması ile 2 seansta 15 dakika, evde uygulamalarda ise 6 gün içinde sonuç alınmaktadır. Tetrasiklin renklendirme tedavisi hem evde hem de kliniklerde uygulanabilir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.