Diş Beyazlatma Yöntemi ( Bleaching)

Diş beyazlatma  yöntemi diş hekimliğinin var olduğu ilk zamanlardan bu yana insanların en büyük zaaflarından biridir. Yapılan araştırmalar dişleri görünmesin diye gülmekten kaçınan bir sürü insanın var olduğunu göstermektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemi ( Bleaching)

Beyazlatma Yönteminin Uygulanması

Diş beyazlatma  yöntemi serüveni karbonatla birlikte başlayıp modern tıp ve diş hekimliğinin gelişmesi ile bleaching yöntemi ile en son halini almıştır. Günümüzde en sık hekime başvurulan konular arasındadır. Bleaching yöntemi su içerikli diş jelleridir. Diğer yöntemler gibi dişe zarar vermeyen bu yöntem dişin sıvı ihtiyacını karşılayarak çizilmesini ve çatlamasını da önlemektedir. Evde ve hekim kontrolünde yapılma olanağı vardır. Su içeren bu jellerin kalıcı beyazlatma sağladığı evde gece uyurken yada hekim muayenesinde 1 saatte yapılması sağlanır. Diş beyazlatma işlemi sonrası dişe renkleşme sağlayan faktörlerin ortada kaldırılması veya hekim önerisi ile düzenlenmesi gereklidir.

Diş beyazlatma jeli kişiye özel vinil kılıflara yerleştirilerek yatmadan önce 6 gün kadar uygulanarak veya hekim kontrolünde 1 saat gibi kısa bir sürede uygulanabilir. Muayenehanede uygulama sonucu daha hızlı ve kaliteli sonuç elde edilmektedir. ‘ tona kadar renk beyazlığı sağlamaktadır. Bu tarz uygulamalar sonrası renklerde istenilen görüntü elde edilmediği taktirde zirkonyum protezler veya lamine porselen uygulaması da kesin sonuç vermektedir.Diş beyazlatma işlemi öncesi hekim kontrollerini yaparak gerekli gördüğü tedaviyi uygulayarak diş beyazlatma işlemi uygular. Tetrasiklin renk bozuklukları da bu yöntem ile beyazlatılabilmektedir. Jel ile beyazlatma yöntemlerinin şimdiye kadar bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Nadir de olsa sıcak soğuk hassasiyeti ortaya çıkmakta hekim gerek görürse flor uygulaması ile bu sorunu da ortadan kaldırmaktadır. Öncesinde başka bir beyazlatma işlemi uygulandıysa diş hekiminize mutlaka bildiriniz. Klinik lazer kullanarak 2 seansta 15 dk evde uygulamalar da ise 6 gün civarı sonuç alınmaktadır. Tetrasiklin renklenmelerin de hem evde hemde klinikte tedavi şekli uygulanmaktadır. Üniversitelerin yaptığı araştırmalara göre beyazlatma işlemi sonrasındaki 2 sene sonundaki süreçte bile herhangi bir değişiklik olmadığı gözlemlenmiştir. Jel uygulamasında ile herhangi bir ısı veya asit olmadığı için diş minesine asla zarar vermez.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.