Diş Apsesi Nedir?

Diş apsesi çürüklerle birlikte başlayan ağrı konusunda oldukça şiddetli bir semptom gösteren durumdur. Çürüklerle mücadele edilmediği takdirde büyük sorunlara neden olmaktadır. Diş çürümesinin ilerlemesi halinde enfeksiyon diş köklerine kadar ilerler bu durum apse olarak adlandırılır.

Apse Tedavisi Ve Belirtileri

Diş apsesi müdahale edilmediği takdirde çürük hızla yayılır ve diş kaybına yol açar. Oluşan enfeksiyon ile birlikte doku şişer ve ağrıya neden olur. Bir sürenin sonunda kökün ölmesi ile birlikte ağrılar durur fakat enfeksiyon diğer dişlere doğru ilerler. Apseler şişkinlik, kemik aşınması irinli deri lezyonlarına sebep olur.

  • Diş ağrıları ileri derece zonklama şeklinde olması
  • Soğuk sıcak hassasiyetinde artış
  • Çiğneme esnasında ağrı
  • Boyun bölgesinde şişme
  • Ateş ve yorgunluk

Diş apsesi yukarıdaki belirtiler ortaya çıkmaktadır. Apse durumunda ağrı kesiciler ile ağrıyı durdurabilirsiniz. Tuzlu suda ağrıları hafifletmede etkili olsa da tedavi şekli değildir. İlerleyen diş hekimliği sayesinde apseler oldukça kolay tedavi edilmektedir.

İlk olarak diş hekiminiz enfeksiyonun yok oması için antibiyotik tedavisine başlayarak yayılmayı önler. Daha sonra ağrıların giderilmesi için ağrı kesici reçete eder. Tedavi sonunda şişlik geçmediyse hekim aktinomikoz adı verilen hastalık olup olmadığını kontrol eder.

Buna göre doktorunuz bir kültür örneği alabilir.Bunun sonucuna göre tedavi sürecine başlar. Çürük dişlerin en dayanılmaz yanı apse oluşumundan sonraki ağrılardır. Çoğu zaman dayanılmaz olan bu ağrıları çekmeden düzenli hekim kontrolleri ile önceden önlem almış olursunuz.

Dişlerde biriken atıklarda apse nedenleri arasındadır. Bağışıklık sistemini zayıflatan diyabette apse oluşumuna neden olur. Dişlerde bulunan dolgularda eskimiş ise ağrıya sebebiyet verirler.

Diş apseleri kendiliğinden geçen bir durum değildir. Hekim tedavisi şarttır. Bunun için apsenin neden kaynaklandığı mutlaka bulunmalıdır. Aksi halde tekrar oluşacaktır. Apse temizlendikten sonra kanal tedavisi ve dolgu işlemi uygulanır. Eğer dişteki sorun büyük ise çekim de yapılmaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.