Dentofobi

Dentofobi dişçi korkusu olarak bilinmektedir. Her yaş grubu insanlar dişçi koltuğuna oturma korkusu bazen de iğne korkusu ile ilişkilendirilir. Bu nedenle çoğu kişi dişçi koltuğuna oturma korkusundan dolayı tedavilerini dahi erteler.

Fakat diş tedavisi ertelenecek hatta göz ardı edilecek bir durum değildir. Örneğin, sızlayan bir dişin tedavisi dolgu ile yapılacakken ertelemelerden dolayı kanal tedavisi ile tedavi edilmesine yol açabilir.

diş hekimi korkusu

Diş Hekimi  Dentofobi Korkusu Nedenleri

Dentofobi Diş hekimi korkusu nedenlerin başında iğne korkusu gelmektedir. İğne korkusu olan hastaların diş etlerine iğne yaptırma düşüncesi korkuyu daha büyük boyutlara taşımaktadır.

Fakat günümüz teknolojilerinin gelişmesi ile beraber iğne çapları 0.35-0.40 mm kadar ince olduğundan herhangi bir ağrının hissedilmesi imkansızdır. Buna rağmen iğne öncesi anestezik sprey kullanımı ile ağrının hiç hissedilmemesi sağlanmaktadır.

Bu durum özellikle çocukluk döneminde ebeveynlerin korkutucu deneyimlerinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda dolgu makinelerinin çıkarttığı sesler, geçmişte yaşanmış olan talihsiz hekimlik uygulamaları bu fobinin nedenlerinden biri olmaktadır.

Bazı kişilerde ağız içinde yapılacak bir uygulama sonrası çok şiddetli ağrılar olabileceği yerleşmiştir.Bunun yanı sıra boğulma ve nefes alma sorunları oluşacağından korkmaktadırlar. Malatya diş hekimi ile beraber bu sorunların önüne geçerek sağlıklı dişlere kavuşmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

Şayet ileri boyutta bir dentofobi korkunuz varsa mutlaka tedavi öncesi bir psikolog yardımı almanızı tavsiye ederiz. Halledilebilir bir korku ya da makinelerden çıkan seslerden kaynaklı bir ses ise müzik çalar ve kulaklık gibi çözümler kullanmak yararlı olacaktır.

Dentofobi korkunuz varsa kontrole gelmeden önce randevu alırken korkunuzu mutlaka belirterek hekime bilgi verilmesini isteyebilirsiniz. Tedavi edilen bir fobi olan dentofobi, tedavi edilmediği zaman bazı sorunlara neden olabilir.

Bu gibi sorunları tamamen çözmek için profesyonel bir destek almak gerekli olacaktır. Daha sonra ise sizi güvende hissettirecek bir hekim bulmanız daha önemli olacaktır. Dentofobi sorunlarından kurtularak daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.