Çürük Dişler Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Dişlerde görülebilen çürüme aslında çok büyük oranda engellenebilecek bir durumdur. Ancak çürük dişler çocuklarda ve de yetişkinlerde sıklıkla rastlanan bir durumdur.

Diş Çürüğü Ne Demektir?

Dişin çürümesi, dişin yüzeyinde yer alan sert mine tabakasının ve onun altında bulunan dentin dokusunun ve bazı durumlarda da kökleri kapatan sert dokunun yıkımıdır. Zaman içerisinde bireylerin ağzında bakteriler birikmektedir. Biriken bakteriler gıda artıkları ile birleşir. Böylelikle ağız içinde asitlerin oluşmasına neden olurlar. Ağız bakımına yeterli özeni göstermediğiniz takdirde, diş minesi zarar görür ve sonrasında diş çürümesi gözlemlenir. Kısacası ağız içerisinde biriken asitlerden dolayı dişin yüzeyini saran sert mine tabakasının hasar görmesi sonucunda çürükler meydana gelmektedir. Oluşan çürükler dişlerde deliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Genel olarak karbonhidrat barındıran şeker, nişasta tarzı gıdalar ve kola benzeri gazlı içeceklerin diş yüzeyinde uzun süre kalması ile çürükler meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra kek, gofret, çikolata tarzı yapışkan olan gıdaların çok tüketimi de çürüklerin oluşmasını sağlamaktadır.

Diş Çürüklerini Nasıl Engellenir?

Diş çürüklerini engellemek için şekerli yiyeceklerin çok tüketilmemesi ve öğün aralarındaki atıştırmalıkları azaltmak gerekmektedir. Şekerli gıdaların az tüketilmesi ile dişlerde biriken plaklar çok az miktarda asit üreteceklerdir. İlaç tüketimlerinde kesinlikle çok su içilmesi gerekmektedir. Çünkü birtakım ilaçların yan etki olarak salgılanan tükürük miktarını azaltmaktadır. İlaç kullanımında az su tüketimi, dişlerde çürük oluşmasını sağlamaktadır.

Florür, diş yüzeyinin sağlam olmasına ve sertleşmesine destek olmaktadır. İçeriğinde florür içeren diş macunu ya da ağız yıkama suyu kullanımı çok faydalıdır. Diş hekimimizin, dişlerinizi temizleyip, diş çürüğü ile alakalı erken teşhiste bulunabilmesi için 6 ayda bir defa rutin kontrole gelmeniz gerekmektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.