Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Çocuklarda süt dişleri hayli önemlidir. İlk görevlerinden biri çocuğun düzgün beslenmesini sağlamak bunun yanında konuşma gelişiminin sağlıklı seyretmesi de süt dişlerinin varlığına bağlı olmaktadır. Süt dişleri geçici koruma görevi görmektedirler. Yani kendi yerlerine gelecek olan dişler için bir zemin hazırlamaktadır. Doğal tutuculuk sağlayan bu süt dişleri erken çekildiği takdirde hali ile tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkacaktır.

Süt dişleri toplamda 20 tane olmakta ve aralarında var olan açıklık normaldir. Normal dişlerde olduğu gibi süt dişlerinde de çürük oluşabilmektedir. Bu çürüklerin zamanında tedavi edilmesi ise hayli önemlidir. İltihaplanan süt dişleri için denenmesi gereken ilk tedavi yöntemi kanal tedavisidir.

Şayet kanal tedavisi mümkün değil veya cevap vermiyor ise diş çekilmesi uygundur. Zamanında erken çekilen süt dişlerinde, bu dişlerin yerine çıkacak olan dişlere yer kalmamaktadır. Bu dişlerin çarpık çıkmasına neden olmaktadır. Estetik açıdan rahatsız edecek bu görüntüye kavuşmamak için sizlerde süt dişleri tedavisi ve bakımı konusunda hassas davranmalısınız.

dis bakimi

Süt dişlerinde var olan çürükler; çocukların diş ağrıları ile erken tanışmasına neden olmaktadır. Henüz diş öneminin bilincinde olmayan küçük yaşta ki çocuklar bu ağrı ile birlikte diş hekimi korkusu da yaşamaktadır ve zaman ile yaşadığı korkuya göre bu ağrılar yerini fobiye bırakmaktadır. Küçük çocukların bir çoğunda diş hekimi fobisi bulunmaktadır.

Alanında uzman olan malatya diş hekimleri ile çocuklarınızın bu korkusu yenile bilmekte ve yeniden sağlıklı dişlere kavuşmaları konusunda yardımcı olunmaktadır. Bu konuda ailelere de ciddi görevler düşmektedir. Örneğin; ağız ve diş bakımlarının neden gerekli olduğu, bakımların nasıl yapılması gerektiği, çürük olan dişlere neden tedavi uygulanması gerektiği gibi konular ebeveynler tarafından çocuklara titiz bir şekilde öğretilmelidir.

Dişlerinin neden sağlıklı olması gerektiğinin bilincinde olan çocuklar, verilen bu ön eğitim neticesinde dişlerin de bir sıkıntı ile karşılaştıkları takdirde hekim yahut tedavi korkusu yaşamadan tedavilerini sürdürebileceklerdir.

Süt Dişlerinin Çabuk Çürüme Nedenleri Nelerdir?

süt dislerinin önemi

Süt dişleri normal dişlere nazaran daha hızlı çürümektedir.  Bunun nedeni ise daha çok organik madde içermeleridir. İçerdikleri bu yüksek miktardaki organik madde onları çürümeye daha yatkın hale getirmektedir. Çürüğün ilk dönemlerinde görülebilecek soğuk ve sıcak hassasiyeti ile hafif ağrıları zamanında yorumlayamadıklarından tedaviye geç kalınmasına neden olabilmektedir.

Ağız bakımlarına yetişkinler kadar dikkat edemeyen çocuklar diş fırçalama alışkanlığını da kolay kazanamamaktadır. Annelerin sık yaptığı hatalardan biri olan emzik yahut biberona şekerli bir şeyler sürme alışkanlığı beslenme düzensizliği yaratmakta ve şekerli gıdalara küçük yaşta alıştırmakta bu da onların dişlerinin çürümesini hızlandırmaktadır. Sizlerde bu tarz sorunlar ile başa çıkmak zorunda kalmak istemiyor iseniz bakım eğitimlerinizi zamanında vermelisiniz. Güzel dişler ve sağlıklı bir ağız ile bol kahkahalı seneler geçirmeniz dileği ile.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.