Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda diş sağlığı süt dişleri normal dişlere oranla daha organik maddeler içerdiğinde çürümeye daha hızlı çürümeye eğilimlidirler. Genel olarak bebeklerde ilk dişler 6 aylıkken çıkmaya başlar bebeğin genetik faktörlerine bağlı olarak 1 yaşına kadar uzayabilir. 1 yaşında hala dişler çıkmadıysa bir aile hekiminin kontrolüne ihtiyaç vardır.

 

Çocukluk Çağında Diş Bakımı Alışkanlığının Önemi

Çocuklarda diş sağlığı çocuklar diş çürüğünün erken dönemlerinde ortaya çıkan sıcak, soğuk hassasiyetine bağlı olarak oluşan ağrıları çoğu zaman anlamazlar. Ağrılar ilerleyen çürüklerde ortaya çıkar geç kalınmış olunur. Çocuklar diş bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler bu durum ebeveynleri tarafından kazandırılan bir alışkanlık olmalıdır.

Diş çıkarmadan bir kaç gün önceden huzursuzluk, ateş, iştahsızlık ve dişlerde kaşıntılar meydana gelebilir. Bu semptomları giderek bir ilaç yoktur fakat yemeklerden önce bu şikayetleri hafifletici bir takım pomatlar  eczanelerden temin edilebilir. Pedodonti çocuklarda ağız ve diş sağlığını kapsayan alandır.

Çürükleri engelleyecek fissür örtücü denilen malzemeler mevcuttur. Çürükler genellikle azı ve küçük azı dişlerinin üzerinde bulunan fissür denilen oyuklarda meydana gelir. Bunun için bu oyuklar fissür örtücü ile oyuklar kapatılarak çürüklerin oluşumu ertelenebilir. Çürüğü engellemek için bir başka uygulama ise dişlere yüzeysel florür uygulamasıdır.

Sağlık bakanlığının yeni uygulaması ile okul öncesi ve ilkokul 1 sınıf öğrencilerine okullarda ücretsiz olarak yılda bir kere yapılmaktadır. Süt dişlerinin ilk görevi çiğneme fonksiyonunun düzgün sağlanmasıdır. Daha sonra düzgün konuşmaya yardımcı olmaktır. Süt dişleri kendilerinden sonra gelecek olan kalıcı dişlerinin yerinin hazırlanması ve korunmasında büyük rol oynarlar.

Süt dişlerindeki çürükler ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde sorunlar yol açacağına süt dişleri nede olsa yerine yenisi gelecek diye bir yanılgıya düşülmemeli gereken tedavi uygulanmalıdır. Bebekler 6-8 aylıkken ilk dişlerin çıkmasından sonra sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinden sonra temiz bir tülbent ile temizlikleri sağlanmalıdır.

Diş fırçası kullanımı ise arka dişler çıktıktan sonra ortalama 2,5 yada 3 yaşları civarında eğitimi verilmelidir. Çocuklarda naylon ve yumuşak kıllardan üretilmiş fırçalar kullanılmalı sert fırçalardan uzak durulmalıdır. Çocuklar diş fırçalarken dişlerin görünen yüzeylerini fırçaladıkların dan ebeveynler tarafından kontrol edilmelidir.

Çürükler genellikle arka taraflarda ve diş aralarındaki yetersiz bakımından oluşmaktadır. Ağız ve diş sağlığı alışkanlığı kazandırılması anne babanın desteği ile olacağını unutmamak gerekir.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.