Çocuklara Diş Fırçalama Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Bebekleriniz 6-8 aylık arasındayken yani dişleri ağızlarında yeni oluşmaya başlarken temizleme alışkanlığını küçük adımlar ile aşılamanız gereklidir. Özellikle sabah kahvaltısının ardından ve geceleri yatmadan önce çiğneme yüzeylerini temiz bir tülbent yardımı ile silerek bakım ve hijyenlerini sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda diş fırçalarının kullanımına ise çocuğunuzun arka dişlerinin çıkmasının ardından başlayabilirsiniz. Bu da ortalama 2,5 ya da 3 yaş arasında olmaktadır. Genel olarak küçük çocuklarda diş bakımı teknikleri kolay uygulanmaz. Bu yaşlarda çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanızın ile beraber ileride ağız içi sorunlarını da önlemiş olacaksınız. Çocuklar dişlerini temizlerken genellikle ön yüzeylerini fırçalamaktadırlar. Ancak çürüklerin önlenmesi için ara yüzler ile çiğneyen yüzeylerin sağlıklı bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Çocuklarınıza Uygun olan Ağız- Diş Bakım Ürünleri Nelerdir?

Diş macunu seçimi yaparken bileşiminde florid bulunan diş macunlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Üretici firmanın etiketlerini de kontrol etmenizde fayda vardır. Çocuklarınızın yaşına uygun ürünlerin seçilmesine özen göstermelisiniz.

Diş fırçası seçiminde bulunurken; elle kullanılan diş fırçaları ve güçlendirilmiş diş fırçaları şeklinde bir takım ayrımlara tabi tutulan fırçalar vardır. Elle kullanılan diş fırçalarında fırça kıllarının yumuşak olmasına özen göstermelisiniz. Sert kıllı fırçalar diş eti hastalıklarına neden olabilir. Diş fırçasının baş kısmının büyüklüğü ise ağza kolaylıkla sığacak büyüklükte olması gereklidir.

Dişlerin yüzeylerini diş çürüğünü önleyen florid bileşiği kapladığından floridli gargaralar ile diş çürüğü kolaylıkla gelişebilen bireyler için uygun olur. Yedi yaşından küçük çocukların beslenmelerinde bu durum uygun görülmemektedir. ,

Sizlerde ebeveyn olarak çocuklarınıza dişlerini fırçalamanın gerekliliği nedenleri ile anlatırsanız bu alışkanlığı küçüklükten itibaren edinecekler ve ileriki yaşlarda bakım eksikliği nedeni ile ağız içi sorunlar ile karşılaşmayacaklardır. Sağlıklı gülüşler ile geçireceğiniz bir ömür dileği ile.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.