Çocuklara Diş Fırçalama Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

Bebekleriniz 6 ile 8 aylık arasında iken yani dişleri ağızda yeni yeni var olmaya başlar iken  temizleme alışkanlığının minik minik adımlar ile aşılanması gerekmektedir. Özellikle sabah kahvaltısı sonrası ve geceleri yatmadan evvel çiğneme yüzeylerini temiz bir tülbent yardımı ile silerek bakımı ve hijyeni sağlayabilirsiniz.

Diş fırçalarının kullanımına ise çocuğunuzun arka dişlerinin çıkması ile başlayabilirsiniz. Bu ise ortalama 2,5 ile 3 yaş arasındadır. Özellikle küçük çocuklarda diş bakımı teknikleri pek kolay uygulanamamaktadır. Bu yaşlarda çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ile birlikte ilerde ağız içi sorunları ile karşılaşmayacaklardır. Çocuklar dişlerini temizler iken çoğunluk ile sadece ön yüzeylerini fırçalamaktadırlar. Fakat çürüklerin önlenebilinmesi için ara yüzler ile çiğneyen yüzeylerinde oldukça sağlıklı bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Çocuklarınıza Uygun olan Ağız- Diş Bakım Ürünleri Nelerdir?

Diş macunları tercihinde bulunur iken bileşiminde florid bulunan diş macunlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Üretici firmanın etiketlerini de kontrol etmeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun yaşına uygun ürünlerin seçilmesi son derece önemlidir.

Diş fırçaları seçiminde bulunurken ise; elle kullanılan diş fırçaları ve güçlendirilmiş diş fırçaları şeklinde bir takım ayrımlara tabi tutulmuştur. El ile kullanılan diş fırçalarında fırça kıllarının yumuşak olmasına özen gösteriniz. Zira sert kıllı fırçalar diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Diş fırçasının baş kısmının büyüklüğü ise ağza kolaylık ile sığacak büyüklükte olmalıdır.

Dişlerin yüzeylerini diş çürüğünü önleyen florid bileşiği kaplamaktadır.  Floridli gargaralar ile diş çürüğü kolaylık ile gelişebilen bireyler için uygun olmaktadır. Yedi yaşından küçük çocukların beslenmelerinde uygun görülmemektedir. ,

Sizlerde ebeveyn olarak çocuklarınıza dişlerini fırçalamanın gerekliliği nedenleri ile anlatırsanız bu alışkanlığı küçüklükten itibaren edinecekler ve ileriki yaşlarda bakım eksikliği nedeni ile ağız içi sorunlar ile karşılaşmayacaklardır. Sağlıklı gülüşler ile geçireceğiniz bir ömür dileği ile.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.