Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ağız ve diş sağlığı için günlük yapacağınız fırçalama ve diş temizliği oldukça önemlidir. Özellikle çocukluk yaşlarda bu alışkanlığı kazanmış olmanız oldukça önemlidir. Çocuklara daha küçük yaşlarda diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir konudur. Çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için çocuklar için özel olarak üretilen diş macunlarını ve fırçalarını temin edebilirsiniz.

Çocuklar yetişkinlerin kullandıkları macunu kullanmakta zorluk çekebilir. Bunun yanı sıra yetişkinleri kullandıkları macun içerisinde yer alan mentol ve nane çocuklara acı geleceği için diş fırçalama konusundan uzak durabilirler. Çocuklar için özel olarak üretilen diş macunları tatlı ve meyveli olduğu için çocuklar daha kolay bu alışkanlığı kazanabilirler.

Çocuklarınıza hatta renkli ve sevdikleri çizgi film karakterlerin resimlerini taşıyan diş fırçaları ve macunlarını temin edebilirsiniz. Bu sayede diş fırçalama isteği ve motivasyonu daha kolay artacaktır. Çocuklarınız için diş fırçalama panosu oluşturabilirsiniz. Pano üzerinde çocuğunuza göstererek işaretleme yapabilir ve bu işaretlemeler sayesinde çocuğunuzun günlük diş fırçalamasını takip edebilirsiniz.

Yeteri sürede ve zamanda fırçalama için banyonuza mutlaka bir kum saati yerleştirin. Kum saati kolana kadar çocuğunuzun dişini fırçalaması gerektiğini söyleyin. Bu sayede daha sağlıklı ve daha temiz bir şekilde fırçalama alışkanlığını kazanmış olur. Diş hekimlerinin yapmış oldukları araştırmalara göre estetik ve ortodontik problemlerinin çoğu diş fırçalamama nedeninden dolayı oluşmaktadır. Bu nedenle diş fırçalama alışkanlığını çocuk yaşlardan itibaren kazanılması oldukça önemlidir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.