Çene Tedavisini Kaç Yaşına Kadar Yaptırabilirim?

Diş teli tedavisi olmak isteyen hastalarda yaş sınırı aranmamaktadır. Lakin çene tedavisi olmak isteyen bir hasta gelişim sürecinde iken çene tedavisine başlanması gerekmektedir. Özellikle ergenlik çağında yapılan çene tedavisinde erkek hastalar yaş ortalaması 13 ile 14 iken kadın hastaların yaş ortalaması 12 ile 13 olması gerekmektedir.

Belirlenen yaş kriterinde ki asıl neden bu süreçte yapılan tedaviler genellikle başarılı bir şekilde sonuç vermektedir. Diş hekimleri bu süreç içerisinde uyguladıkları tedavilerde çeneye istedikleri şekli verebilmektedir. Büyüme evresinden faydalanarak yapılan çene tedavisinde ki amaç çeneye istenilen şeklin verilmesidir. Alt çenesi üst çenesine oranla daha geride olan hastalarda üst çenenin ileriye doğru gelişimi için baskılayıcı bir işlem yapılmaktadır. Bu yapılan uygulamanın en iyi sonucu verebilmesi için hastanın büyüme evresinde olması gerekmektedir.

Çene tedavisinin yanı sıra dişlerinde bozukluk yaşayan hastalarda belirli bir yaş sınırlaması olmamaktadır. Diş bozukluğunu tedavi ettirmek isteyen veya diş teli kullanmak isteyen her yaştaki hastalar bu tedaviye başvurabilirler. Lakin çene tedavisi için belirlenen yaş aralığının dışına diş hekimleri mümkün olduğunca çıkmamaktadır. Çene kemiklerinde problem yaşayan hastalarda ergenlik dönemi öncesi veya başlangıcında mutlaka tedaviye geç kalınmadan başlanması gerekmektedir.

Çene tedavisini kaç yaşına kadar yaptırabilirim, ortodonti tedavisi kaç yaşına kadar yapılır ve diş teli kaç yaşına kadar takılır gibi sorularınız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için kliniğimizi ziyaret edebilir ya da iletişim numaralarından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.