Çene Eklemi Rahatsızlıkları Neden Olur?

Çene eklemi tek taraflı çiğnemeyle kuvvet etkisi oluşturmaktadır. Eklemden gelen sesler sizi mutsuz ettiği gibi eklem ile çene ağrılarının da önemli belirtileri arasında sayılmaktadır. Çene ekleminde yaşanacak olan ağırlar kulak ve baş ağrısı gibi hastalıkların kesinlikle dikkate alınması gereken hastalıklar arasında yer almaktadır.

Tedavisi yapılmayan çene eklemlerinde kasılmaların ya da kilitlenmelerin olması çok fazladır. Çene eklem rahatsızlıkları yaşayan kişilerde yemek yeme esnasında ağızlarından ses gelmesi gibi sorunlar meydana gelmektedir. Çene kısmında ağrı ya da ağız açıp kapamada zorlanma gibi problemler çene rahatsızlığı yaşayanlarda çok fazla görülen bir sorundur.

Çene eklem rahatsızlıkların oluşma nedeni nedir?

Çene eklemi sorunları ortodonti tedavisinin ardından oluşacağı gibi kaplama veya dolguların yanlış bir şekilde yapılmasından dolayı da kaynaklı olabilir. Günlük yaşantınızda sıklıkla karşılaşmış olduğunuz dudak yeme, sakız çiğneme ve ellerin sürekli çenede olması gibi alışkanlıklardan dolayı da çene eklemi rahatsızlıkları oluşabilir. Ayrıca sinirsel bazı sorunlarında de yüz kaslarına etkisi son derece fazla olarak görülmektedir.

Çene eklem rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Stresten uzak durup önlem alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yaklaşık 1-1,5aylık süre içerisinde yumuşak gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir. Esneme sırasında ağzınızı olabildiğince az açmalı ve dudak yeme gibi olumsuz alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.

Çene eklem hastalığı tedavisi nasıl gerçekleşir?

Çene eklemi hastalıkların tedavisi için sadece tek yöntem kullanılmaz. Tedaviye ilk olarak basit yöntemler ile başlanması ve başlamadan önce hasta mutlaka bilinçlenmelidir. Davranış teknikleriyle ilaç ve fizik tedavisi uygulanabilir, bazı durumlarda ise geceleri yatmadan önce dişlerin üzerine splint tedavisi uygulanabilir. çene eklemi için uygulanacak olan bazı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

  • Hafif bir diyet
  • Masaj ve ultrasonla ısı uygulaması
  • Stresi azaltacak terapi yöntemleri
  • Ağrı kesici ile kasları gevşetecek ilaçlar
  • Ağız kapanışını ayarlama
  • Ortopedik terapiler çene eklemi sorunlarında uygulanan yöntemlerden bazılarıdır.

Yukarıda saymış olduğumuz bu yöntemler işe yaramıyorsa cerrahi müdahaleler de yapılabilir. Çene hareketlerinde olan incinmelerde devam eden ağırlar varsa mutlaka bir hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.