Çene Eklemi Rahatsızlıkları Neden Olur?

Alt ve üst çenenin birbirine bağlanmasını sağlayan çene eklemi tek taraflı çiğneme ile kuvvet etkisi oluşturabilmektedir. Eklemden gelen sesler sizleri mutsuz ettiği gibi eklem ve çene ağrılarının da önemli bir belirtisi sayılabilmektedir. Çene ekleminde yaşamış olduğunuz ağrı ile kulak ve baş ağrısı gibi hastalıklar mutlaka dikkate alınması gereken hastalıklardandır.

Tedavi edilmeyen çene eklemelerinde kasılmalar ve kilitlenmeler yaşanması oldukça fazladır. Çene eklem rahatsızlığı yaşayan hastalarda yemek yerken ağızlarından ses gelmesi gibi problemler olmaktadır. çenede ağrı veya ağzı açıp kapamada zorlanma gibi sıkıntılar çene rahatsızlığı yaşayan bireylerde oldukça fazla görülmektedir.

Çene eklem rahatsızlıkların oluşma nedeni nedir?

Çene eklem rahatsızlıkları ortodonti tedavisi sonrasında oluşabileceği gibi kaplama ya da dolguların yanlış şekildeyapılmış olmasından dolayı da kaynaklanabilmektedir. Gündelik hayatta sizinde sıklık ile karşılaşmış olduğunuz dudak yeme, sürekli sakız çiğneme ve ellerin sürekli olarak çenede olması gibi alışkanlıklardan ötürü de çene eklem rahatsızlıkları oluşabilmektedir. Sinirsel bir takım problemlerinde yüz kaslarına etkisi son derece fazla olmaktadır.

Çene eklem rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Stresten uzak durarak ilk önleminizi alabilirsiniz. Bunun takibinde ise yaklaşık 1-1,5 aylık süre içinde yumuşak gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Esnediğiniz zamanlarda ağzınızı olabildiğince az açmalı ve dudak yeme gibi olumsuz alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.

Çene eklem hastalığı tedavisi nasıl gerçekleşir?

Çene eklem hastalıklarının tedavisi için bir tek yöntem kullanılmamaktadır. Tedavilere ilk olarak basit yöntemler ile başlanmalı ve başlanmadan önce mutlaka hasta bilinçlendirilmelidir. Davranış teknikleri ile ilaç ve fizik tedavi uygulanabilir, kimin zamanlarda ise geceleri yatacağınız zaman dişleirn üzerlerine splint tedavileri uygulanabilmektedir. Çene eklemi için uygulanabilecek olan bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

  • Hafif diyet
  • Masaj ve ultrason ile ısı
  • Stresinizi azaltabilecek terapiler
  • Ağrı kesici ile kaslarınızı gevşetecek olan ilaçlar
  • Ağız kapanışlarınızı ayarlama ve ortopedik terapiler çene eklemi rahatsızlıklarından uygulanan yöntemler arasındadır.

Şayet bu yöntemler işe yaramazlarsa cerrahi müdahaleler de yapılabilmektedir. Çene hareketlerinizde olan incinmelerde devam eden ağrılarınız var ise mutlaka bir hekime başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 

 

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.