Çene Eklemi Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Çene eklemi rahatsızlıkları ve ağrı sebepleri farklılık göstermektedir. Önceki dönemlerde çene eklemi hastalıklarında diş kapanışlarının etkin olduğu kanısı yaygındı. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda, çene kapanışındaki oluşan hastalıkların çene eklemi rahatsızlıklarında çok etkili olmamakla beraber, ortalama %10 ile %15 gibi bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca çene eklemi hastalıkları tedavisinde dişlerin kapanış problemlerinin giderilmesi tedavi açısından çok yararlı bir yöntem olmadığı fark edilmiştir.

Çene kapanışları ile alakalı problemleri bulunan bireylerde ortodontik tedaviler ve restoratif tedaviler uygulansa da bu tedaviler çene eklem tedavisi için uygulanmamaktadır. Uygulanan tedavinin çene kapanışlarında yaşanan problemlerin giderilmesi için uygulandığını unutmamak gerekmektedir. Bu sebeple, çene eklemi tedavisi uygulanacak hastaların geri dönülmesi mümkün olmayan tedavilerden uzak durması gerekmektedir. Bundan dolayı uygulanacak çene eklemi tedavisi, bu alanda uzmanlığı bulunan hekimlerimiz tarafından yürütülmektedir.

Çene eklemi hastalıklarında, ilk sıra da gelen nedenlerden biri değişik durumlar sonucunda meydana gelen travmalardır. Oluşan travmalar yüz ve çene bölgesinde meydana gelen travmalar olabilir. Bu travmalar o bölgedeki sert ve yumuşak dokularda hasar oluşturabilir, çenede kırıklar meydana gelebilir.

Sert travmalar haricinde mikro travma çeşitleri de çene eklemi hastalıklarına sebep olabilir. Neden olduğu hastalıkların en başında diş sıkma ve gıcırdatma gelmektedir. Ağız ve diş problemleri haricinde stres de kaslar üzerinde etkili olmakla beraber sıklıkla kas spazmlarına neden olabilmektedir.

Çene eklemi hastalığı zamanla ilerlemeye devam etmektedir. Bundan dolayı Çene eklemi tedavisi uygulamasına erken dönemde başlanması, tedavi başarı oranını artırmaktadır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.