Büyük Tehlike Diş Eti Kanseri!

Büyük tehlikelerden biri olan diş eti kanseri hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Ağız ve diş hastalıklarının neden bu denli önemli olduğunun bilincine vararak bazı alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve bu tehlikeli hastalıktan uzak durabilirsiniz.

Diş Eti Kanseri Nedir ?

kanser

Büyük tehlike diş eti kanseri genellikle dudaklarda, ağız ve bademciklerin etrafında bazı zamanlarda ise tükürük bezlerinin arka kısmında oluşan kansere denir. Bu kanser türü 40 yaşın üstünde erkeklerde kadınlardan ziyade daha fazla görülür. Alkol ve sigara kullanımı en büyük nedenleri arasındadır. Erken teşhis edilmez ise kemoterapi, radyoterapi gerektiren bir kanser türüdür.

Erken teşhis edilmeme durumlarında 5 yıl içine yaşama oranı %50’lilere varmaktadır. Bu kanser türünün diğerlerinde olduğu gibi erken teşhisi tedavinin başarılı olması açısından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda hasta tarafından gark edilmediğinden düzenli olarak diş hekimi kontrolü yaptırmanız oldukça önemlidir. Diş hekimleri bu kanser türünü fark edebilecek bir eğitimden geçtiği için kontrollerin düzenli olması oldukça önemlidir. Diş muayenesi dışında bazı durumlar fark edilebilir bu belirtiler erken dönem olabildiği içi oldukça önemlidir.

Diş Eti Kanseri Belirtileri

Diş eti kanseri belirtileri genellikle hastalar tarafından fark edilebilir özelliğe sahiptir. Bu durumda ise aşağıda belirtmiş olduğumuz durumlar fark edildiğinde zaman kaybetmeden bir diş hekimi ile görüşmeniz gerekir. Diş eti kanseri belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Dudak, diş eti ya da ağız içi kanamalar ile iyileşmeyen yaralar
  • Dilde ya da yanakta hissedilen şişkinlik
  • Ağız içi uyuşması ve his kaybı
  • Ağız içi, diş etleri ya da dilde kırmızı lekelerin görünmesi
  • Çiğneme ve yutkunmada oluşan güçlük
  • Tarifsiz ve sebepsiz acılar
  • Ses değişiklikleri
  • Boğaza bir şeylerin takılma hissi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumların bir ya da birden fazlası görülüyor ise diş hekimi kontrollerinizi mutlaka geç kalmadan yaptırmalısınız. Sürekli olarak vurguladığımız yılda iki defa yapılacak olan diş hekimi kontrolü bu tür ciddi hastalıklarda hayat kurtarıcı olacaktır.

Diş Eti Kanseri Nedenleri

diş eti kanseri

Diş eti kanser sebepleri arasında sıklıkla görülen neden genellikle sigara ve alkol kullanımı olmuştur. Çoğunlukla %90 oranında ağız ve ağız içinde meydana gelen hasatlıklar ve kanser oluşumuna genellikle sigara neden olmaktadır. Sigara genel sağlığı etkilediği gibi ağız sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Enfeksiyon ile mücadelede olumsuz rol oynayan sigara ameliyatların ardından yaraların iyileşmesini de geciktirmektedir. Sigara kullanımı boğaz, gırtlak ya da ağız kanseri riskini büyük ölçüde etkilemektedir. Alkol ile sigara bir arada kullanıldığında ise bu olasılık daha çok artmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı bırakıldığında ise bu hastalıklara yakalanma riski de büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Diş Eti Kanseri Tedavisi

Diş eti kanseri tedavisi genellikle şu şekilde gerçekleşmektedir. Teşhis konulmasının ardından hekim ve uzman doktorlar uygun bir tedavi planı hazırlamakta ve bu durumda genellikle ameliyat olmak gereklidir.

Daha sonra radyoterapi ve kemoterapi uygulanmaktadır. Bu tedavilerin yan etkileri konusunda uzman bir diş hekiminden destek alarak gerekli önlemler ile yöntemler kesinlikle uygulanmalıdır. Kanser ve türleri fazlası ile ölüm riski taşıdıklarından asla ihmal edilmemeli ve düzenli diş hekimi kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

Bütün diş hastalıkları çözümü için diş hekiminizde gidip muayene olarak olası rahatsızlıkların önüne geçmiş olur ve büyük riskleri ortandan kaldırabilirsiniz. Sorunlu dişleriniz için Malatya İmplant merkezimizde sizleri bekliyoruz.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.