Büyük Tehlike Diş Eti Kanseri!

Büyük tehlike diş eti kanseri hakkında bilgi sahibi misiniz ? Ağız ve diş hastalıklarının neden bu kadar önemli olduğunu bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek bu tehlikeli hastalıktan uzak durabilirsiniz!

Diş Eti Kanseri Nedir ?

kanser

Büyük tehlike diş eti kanseri dudaklarda, ağız ve bademciklerin etrafında bazı zamanlarda tükürük bezlerinin arka kısmında oluşan kansere denilmektedir. Bu kanser türü 40 yaşın üstünde erkeklerde kadınlardan ziyade daha fazla görülür. Alkol ve sigara kullanımı en büyük nedenleri arasındadır. Erken teşhis edilmez ise kemoterapi, radyoterapi gerektiren bir kanser türüdür.

Erken teşhis edilmeme durumlarında 5 yıl içine yaşama oranı %50’lilere varmaktadır. Bu kanser türünün diğerlerinde olduğu gibi erken teşhisi tedavinin başarılı olması açısından oldukça önemlidir. Hasta tarafından fark edilemeyebilir bu nedenle  düzenli diş hekimi kontrolleri oldukça önemlidir.  Diş hekimleri bu kanser türünü fark edebilecek bir eğitimden geçtiği için kontrollerin düzenli olması oldukça önemlidir. Diş muayenesi dışında bazı durumlar fark edilebilir bu belirtiler erken dönem olabildiği içi oldukça önemlidir.

Diş Eti Kanseri Belirtileri

Diş eti kanseri belirtileri hasta tarafından fark edilebilir özellikleri taşıyabilir. Bu durumda aşağıda yazılı belirtiler fak edildiğinde zaman kaybedilmeden diş doktoruna danışılmalıdır.Diş eti kanseri belirtileri;

  • Dudak, diş eti veya ağız içinde kanama yapan iyileşmeyen yaralar
  • Dilde veya yanakta hissedilebilir şişkinlik
  • Ağız içinde uyuşukluk veya bir kısımda his kaybı
  • Diş etleri, ağız içi veya dilde kırmızı lekelerin olması
  • Çiğnemede yada yutkunmada oluşan güçlük
  • Boğazda bir şey takılma hissi
  • Ağızda acı tat
  • Tarifi ve nedeni olmayan acı
  • Seste oluşan ses değişikliği

Yukarıda yazılı belirtilerin bir veya birden fazlası görüldüğü durumlarda diş hekimi kontrolüne mutlaka gidilmelidir. Devamlı vurguladığımız yılda iki kere yapılacak olan diş hekimi kontrolü bu tarz ciddi hastalıklarda hayat kurtarıcı olmaktadır.

Diş Eti Kanseri Nedenleri

diş eti kanseri

Diş eti kanser nedenleri arasında en sık görülen neden sigara ve alkol kullanımıdır. %90 oranında ağız ve ağız içinde meydana gelen hastalık ve kanserlerin nedeni olarak sigara belirlenmiştir. Sigara genel sağlığı etkilediği gibi ağız sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Enfeksiyon ile mücadelede olumsuz rol oynayan sigara ameliyatlar sonrası yaraların iyileşmesini de güçlendirir. Sigara kullanımı gırtlak, boğaz veya ağız kanseri riskini önemli ölçüde etkiler. Alkol ve sigara bir arada kullanıldığı zaman ise bu olasılık kat be artar. Sigara ve alkol kullanımı bırakıldığı takdirde bu hastalıklara yakalanma riski de oldukça azalır.

Diş Eti Kanseri Tedavisi

Diş eti kanseri tedavisi şu şekilde gerçekleşir. Teşhis konulduktan sonra hekim ve uzman uygun bir tedavi planı hazırlar. genel olarak ameliyat gereklidir.

Sonra radyoterapi ve kemoterapi uygulanır. Bu tedavilerin yan etkileri konusunda uzan bir diş hekiminden destek alınarak gereken önlemler ve yöntemler mutlaka uygulanmalıdır. Kanser ve türleri oldukça ciddi ölüm riski bulanan hastalık gruplarıdır asla ihmal edilmemeli ve düzenli diş hekimi kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Tüm diş hastalıkları çözümü için diş hekiminizden muayene olarak erken teşhisle büyük riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Sorunlu dişleriniz için Malatya İmplant merkezimize sizleri bekliyoruz.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.