Bruksizm Diş Gıcırdatma Dikkate Alınmalı !

Bruksizm Diş gıcırdatma toplulumuzda oldukça sık görülen çocuk ve yetişkin ayırt etmeksizin gece uyku esnasında yaşanan bir durumdur. Diş hekimliğindeki ismi Bruksizm uyku sırasında bilinçsiz olarak dişleri sıkma durumuna denilmektedir. Alışkanlık haline gelen bu durum kişi tarafından pek fark edilmez.

Bruksizm Diş Gıcırdatma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bruksizm Diş Gıcırdatma Dikkate Alınmalı !

Bruksizm diş gıcırdatma sorunu olan kişilerin bir çoğu uyku esnasında dişlerine uyguladıkları kuvvet nedeni ile dolgularının ve dişlerinin kırıldığı görülmektedir. Bir çoğunda ise çene eklemi deformasyonu baş ve çene ağrısı şikayetlerine rastlanmaktadır. Diş gıcırdatma sorunun psikolojik ve fiziksel sebeplerden oluşur. Fakat özellikle stresin yoğun olduğu dönemlerde ortaya daha fazla ortaya çıkmaktadır. Özellikle bebek ve çocukluk dönemlerinde oldukça önemli olan bir konudur ve koruyucu tedaviler için mutlaka bir diş hekimi ile görüşülmelidir. Çocuklarda diş gıcırdatma tespit edildiği anda ilk yapılması gereken nedenlerini araştırmak olmalıdır.

Bruksizm Belirtileri Nelerdir ?

Bruksizm belirtilerinden en bilineni ağrılı semptomlardır. Özellikle yüz kaslarında ve çene eklemlerinde baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrılar en sık rastlanan belirtilerdir.

  • Çene eklemi, yüz kasları baş ve boyun bölgesinde ağrılar
  • Ağız açıp kapama zorlanma
  • Diş çiğneme yüzeylerinde aşınma
  • Sabah uyanıldığında ağız içinde kum oluşması hissi
  • Sıkmaya bağlı sürtünmeden dolayı diş boylarında kısalma
  • Aşınma sonucu diş hassasiyeti
  • Dişlerde ve dolgularda kırılmalar
  • Çene ekleminde açıp kapama sırasında ses duyulması
  • Dişlerin sallanması

Yukarıdaki maddeler diş gıcırdatma sorunun neden önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Diş gıcırdatma sorununun ortaya çıkması bir kaç faktörün bir araya gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. psikolojik, dental ve sistemik problemlerdir. Bu sebepler;

Dental Sebebler

Çok yüksek veya çok düşük yükseklikte yapılmış olan dolgu ve protezler kapanışta bozukluk yada dişsel temaslar dental nedenler arasında olmaktadır.

Sistemik Sebepler

Sağlıksız ve yetersiz beslenme, bağırsak parazitleri, alerjiler gibi ciddiye alınması gereken sorunlar diş gıcırdatmalarına neden olduğu bilinmektedir.

Psikolojik Sebepler

Psikolojik sebepler ise günlük strese bağlı durumlar kişisel sıkıntılar en fazla görülen sebepler arasında yer almaktadır. Uykusuzluk, kıskançlık gibi durumlar da uyku sırasında dişlerin kuvvetlice sıkılmasına ve diş gıcırdatması oluşmasına neden olmaktadır.

Bruksizm Diş Gıcırdatması Tedavi Yöntemleri

Eğer hasta çocuklar ise daha basit tedaviler düşünülmelidir. Sıklığı ve şiddeti hakkında detaylı bilgi edinilmelidir. Muayeneden sonra dişlerde aşınma var ise bu tedaviye başlanmalıdır. Diş kapanışlarında sorun var ise basit aşınmalarla bu sorun giderilir. Bu düzenlemeler faydalı olamıyorsa ağız içi apereyler sağlanmalıdır. Yetişkin hastalarda ise gece plağı uygulaması yapılmalıdır. Isırma plağı olarak bilinen bu aparey gece uyurken kullanılması gereklidir. hatalı ve eksik olan dental sorunlar tespit edilerek tedavi uygulanması gerekmektedir. Diş gıcırdatmanın ileri safhada çene ekleminde ciddi hasarlar oluşturulması sonucu cerrahi uygulamalarda gerekebilir.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.