Bebeklerde ve Çocuklarda Diş Sağlığı

Bebeklerde diş sürme süreci altıncı aydan itibaren başlamaktadır. Bu evreden sonra dişlerin rutin temizliği önemli ve dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Bununla beraber sürmemiş dişlerin yer aldığı bölgede diş etlerinin de rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Temizlenmeyen alanlardaki besin artıkları bakteriler tarafından fermente edilerek asit oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle bebeklerin beslenmesi tamamlandıktan sonra gazlı bir bez ya da parmak fırçası ile birikmiş olan besin artıklarının temizlenmesi gerekmektedir. Geceleri tükürük salgısının azalmasından ötürü özellikle gece beslemeleri sonrasında bebeklere az da olsa su içirilmesi tavsiye edilmektedir. Bebekler yalnızca anne sütü ile beslense dahi diş çürüklerinin olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklarda İlk Muayene

Bebeklerin ve çocukların ilk diş hekimi muayenesi ve diş hekimi ile ilk tanışması son derece önemlidir. Çünkü bu durum aileler ve de çocuklar için endişe verici bir durumdur. Ancak ebeveyn ve hekimlerin dikkat edeceği bazı hususlar uygulandığı takdirde, çocuklar ve ebeveynler açısından bu süreç çok olumlu sonuçlanmaktadır. Diş hekimi korkusunun temelinde çocukluk döneminde karşılaşılan yanlış uygulamalar ya da çocukların yaşadığı acı ve ağrılar yer almaktadır.

Ebeveynlerin sergileyeceği rahatlatıcı tavırlar çocuklar için çok önemlidir. Anne ve Babalar tarafından dile getirilen hiç acımayacak, tarzı cümleler çocuklarda ağrı algısını tetiklemektedir. Ağrı algısı çocuklarda korkuya neden olmaktadır.

Çocuklarda diş kontrolleri 6 ayda bir kez, düzenli olarak yapılmalıdır. Çocukların diş hekimine getirilmesi için diş hastalıkları ve dişlerin çürümesi beklenmemelidir. Diş hekimi kontrol süreci düzenli şekilde gerçekleştirilmelidir. Böylelikle çürükten koruyucu tedbirler hekiminiz tarafından uygulanabilmektedir. Ayrıca mevcut olan çürük dişler, erken dönemde tedavi edilebilmektedir.

Çocuklardaki Süt dişleri için, nasıl olsada değişecekler düşüncesi ile kesinlikle ihmal edilmemeliler. Süt dişlerinin sağlıklı olması çocukların genel sağlığı için de önemlidir. Ayrıca alttan sürecek olan daimi dişlerin, sağlığı ve düzgün sıralanabilmesi için de son derece mühimdir. Süt dişleri ve yeni çıkan daimi dişleri, koruyucu uygulamalarla çürüğe karşı korumak gerekmektedir. Çocuklarda Diş Çürüğüne Karşı Koruyucu Uygulamalar ise fluorid uygulaması ve fissür örtücü uygulamasıdır.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.