Bakteri Plağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Bakteri plağı dişler fırçalanmadığı takdirde diş yüzeylerinde oluşan yapışkan renksiz veya açık sarı olan tabakadır. Bakteri plağı yiyecek, içecek ve tükürüğün birleşmesi sonucu ağız bakımının yapılmadığı zamanlarda ortaya çıkan bir durumdur. Oldukça rahatsız edici bir görüntüye sebebiyet veren bakteri plağı ağız kokusunun da ana nedenlerinden biridir.

Bakteri Plağının Ağız ve Diş Sağlığına Zararları

plak

Bakteri plağı diş eti iltihabı hastalığının ana nedenlerinden biridir. Bakteri plağı yemek ve içeceklerin dişlerden temizlenmemesinden dolayı oluşan zamanla tükürükle değişime uğraması sonucu diş taşı(tartar) oluşumuna neden olur. Tartar kahverengi ve sarı renktedir. Ve oluştuktan sonra evde temizlenmesi mümkün olmayan diş hekimi kontrolü ile temizlenebilen bir sorun haline gelmektedir. Sadece diş fırçalamak bakteri plağının oluşumunu engellemez bunun yanı sıra günlük koruyucu ağız bakım suyu da kullanmak tam etkili koruma yöntemi olmaktadır. Gece boyunca ağızdaki bakteriler hızla oluşmaya başlar ve dişlere yerleşir. Bunu önlemek için uyumadan önce ağız bakım suyu kullanmak gece boyunca bakteri oluşumunu engellemektedir.

Plaklar Diş Kayıplarına Neden Olur!

Bakteri plağı önemsenmediği takdirde zamanla dişlerde çürüme çürümeye bağlı diş kayıplarına neden olmaktadır. Ağız içindeki bakteri plağı oluşumunu ancak siz kontrol edebilirsiniz. Düzenli ağız bakımı yaparak bakterilerin oluşacağı ortamı ortadan kaldırabilirsiniz. Bakteri plağı zamanla tartar tedavi edilmeyen diş taşı ise çürük oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda diş kayıpları kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda alternatif tedaviler uygulanmalıdır.

Diş Kayıplarında Tedavi Alternatifleri

Diş kayıplarının oluşumundan sonra farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Özellikle tek diş kayıplarında malatya implant en güzel alternatif olmaktadır. diğer tedavilerde sağlıklı olan komşu dişlerde de kesilme uygulanarak köprü ve kaplama yapılmaktadır. Malatya implant uygulamasında komşu dişlere işlem uygulanmaz böylelikle diğer dişler doğal halleri ile ağız içinde yerini alır. Malatya implant seçeneği ile bir veya birden fazla dişe komşu dişlere herhangi bir işlem yapılmadan uygulanan tek tedavi şeklidir.

Copyright 2006 - 2017 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.