Bakteri Plağı Nedir? Nasıl Oluşur?

Gün içerisinde sürekli tüketimde bulunan dişler için gerekli bakımların yapılmaması halinde, dişler üzerinde krem rengi ve tırnak ile sıyrıldığında kolaylık ile dişlerden ayrılan bir tabaka oluşmaktadır. Bu tabaka, yüzlerce bakterinin bir araya gelerek oluşturduğu koloniye denilmektedir. Diş hekimleri tarafından ise bu bakteri kolonisine bakteri plağı denilmektedir. Oldukça rahatsız edici bir görüntüye sebebiyet veren bakteri plağı ağız kokusunun da ana nedenlerinden biridir.

Bakteri Plağının Ağız ve Diş Sağlığına Zararları

plak

Bakteri plağı yemek ve içeceklerin dişlerden temizlenmemesinden dolayı oluşan zamanla tükürükle değişime uğraması sonucu diş taşı(tartar) oluşumuna neden olur. Tartar kahverengi ve sarı renktedir. Ve oluştuktan sonra evde temizlenmesi mümkün olmayan diş hekimi kontrolü ile temizlenebilen bir sorun haline gelmektedir. Sadece diş fırçalamak bakteri plağının oluşumunu engellemez bunun yanı sıra günlük koruyucu ağız bakım suyu da kullanmak tam etkili koruma yöntemi olmaktadır. Gece boyunca ağızdaki bakteriler hızla oluşmaya başlar ve dişlere yerleşir. Bunu önlemek için uyumadan önce ağız bakım suyu kullanmak gece boyunca bakteri oluşumunu engellemektedir.

Ağız içinde var olan sert yüzeyler üzerinde biriken bakteriler, diş çürüğü ve gingivitis yani diş eti iltihabı ve periodontitis yani diş eti hastalıkları gibi birçok hastalıkların oluşumlarına neden olmaktadır.

Bakteriyel bir kitle olan bu plaklar, bakterilerin yapısında var olan zararlı bileşenleri ve antijen yani vücuda girdiğinde bağışıklık sistemini harekete geçiren iritanları salgılayarak zaman içerisinde dişlerin çürümesine sebep olmaktadır.

Diş Fırçalamak Bakteri Plaklarını Engellemiyor!

Sadece dişleri fırçalamak ne yazık ki ağızdaki bakterilerden kurtulmaya yetmemektedir. Plakların oluşumu diş fırçaladıktan hemen sonra başlamakta olup ağzınızın devamında yayılarak yaşamaktadır. Dişler ağız yüzeyinin sadece % 25’ini kaplamaktadır. Fırçalama işlemini ne kadar iyi yaparsanız yapın ağzınızın kalan % 75’lik kısmına ulaşım yeterli düzeyde sağlanamadığından dolayı yüzeyde bulunan bakteriler hızlı bir şekilde çoğalarak yayılmaya devam etmektedir. Bu neden ile alanında uzman olan  malatya diş hekimi aracılığı ile sizlerde ağız bakımlarınızı düzenli bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Plaklar Diş Kayıplarına Neden Olur!

Bakteri plağı önemsenmediği takdirde zamanla dişlerde çürüme çürümeye bağlı diş kayıplarına neden olmaktadır. Ağız içindeki bakteri plağı oluşumunu ancak siz kontrol edebilirsiniz. Düzenli ağız bakımı yaparak bakterilerin oluşacağı ortamı ortadan kaldırabilirsiniz. Bakteri plağı zamanla tartar tedavi edilmeyen diş taşı ise çürük oluşumuna neden olmaktadır. Bu durumda diş kayıpları kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda alternatif tedaviler uygulanmalıdır.

Diş Kayıplarında Tedavi Alternatifleri

Diş kayıplarının oluşumundan sonra farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Özellikle tek diş kayıplarında malatya implant en güzel alternatif olmaktadır. diğer tedavilerde sağlıklı olan komşu dişlerde de kesilme uygulanarak köprü ve kaplama yapılmaktadır. Malatya implant uygulamasında komşu dişlere işlem uygulanmaz böylelikle diğer dişler doğal halleri ile ağız içinde yerini alır. Malatya implant seçeneği ile bir veya birden fazla dişe komşu dişlere herhangi bir işlem yapılmadan uygulanan tek tedavi şeklidir.

Sizlerde alanına hakim bir diş hekiminden destek alarak dişlerinizde ki bu tarz sorunların çözüme kavuşturulmasını istiyor iseniz sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan tarafımız ile iletişime geçerek bir randevu talep edebilir ve sürecin devamında tedavilerinizi sağlıklı bir şekilde yürütebilirsiniz. Gülümsemelerinizin her daim devam etmesi dileği ile.

Copyright 2006 - 2020 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.