Ayrık Diş Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Ayrık diş problemi hemen hemen çoğu hastaların şikayet ettiği bir problemdir. Ayrıca hastaların günlük hayatlarında gülüşlerini gizlemesine neden olan ayrık dişler kişilerde özgüven problemine de neden olmaktadır. Artık ayrık diş problemleri eskisi kadar problem olmamakla birlikte gelişen teknoloji sayesinde tedavileri mümkündür.

Çocuklarda dökülen süt dişlerin ardından yerine çıkan kalıcı dişlerde özellikle sıkça görülen ayrık diş tedavilerinin çözümü oldukça basittir. Ayrıl diş tedavilerinde hastalar herhangi bir ağrı veya acı hissi duymazlar. Ayrık diş tedavilerinde hastalar sadece minimum seviyede bir acı duyabilirler. Duydukları bu acı diş hekimlerinin verecek oldukları ağrı kesici yardımı ile hafifleyebilmektedir.

Ayrık diş tedavilerinde uygulanan tedavi yöntemleri; kompozit lamina uygulaması, porselen lamina uygulaması ve ortodonti tedavi ile ayrık diş problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Diş hekiminiz gerekli olan analizi yaptıktan sonra uygun bir tedavi şekli belirlemektedir. Hastalarına şikayetine bağlı olarak diş hekimleri hastalarda çeşitli analizler yapmaktadır.  Çekilen röntgen sonucunda diş hekimi hastaya yapılacak olan tedavi şeklini belirler ve uygulamaya geçer.

Ayrık diş problemi ileri derece olan hastalarda tel tedavisi yapılmaktadır. Diş teli ile ayrık dişlere uygulanan tedavi hastalarda kalıcı bir çözüm olarak kalmaktadır. Bu sayede ayrık diş problemi yaşayan hastalar diş teli tedavisi sonrasında özgür gülüşlere sahip olmaktadır. Ayrık diş tedavilerinin süresi yapılan tedavi şekline göre değişmektedir.

Örneğin; kompozit lamina uygulamasını yaptıran bir hasta ayrık diş sayısına göre değişen süreye bağlı olarak 1 veya 3 saatte bu tedaviyi yaptırabilmektedir. Porselen lamina tedavisini yaptıran bir hasta 5 veya 7 gün süreyle tedavisini yaptırır. Bunun yanı sıra bu tedavi yöntemlerinden farklı olarak daha uzun süren tel tedavisi 1 sene ya da 18 ay arasında sürmektedir.

Copyright 2006 - 2021 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.