Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Ağız kokusu birçok insanın yaşadığı sorunlar içerisinde yer almaktadır. Ağız kokusu neden olur? Bunların tedavisi nasıl gerçekleştirilir? Tedavi edilmediği takdirde karşılaşacağınız sorunlar nelerdir? gibi detaylara değineceğiz. Ağız kokusu birçok bireyin korkulu rüyası durumundadır. Bu alanda gerçekleştirilen çalışmaların ortaya çıkarmış olduğu bir sonuç vardır ki o da şudur, yetişkin olan bireylerin nerede ise yüzde ellisi bu sorun ile baş etmek durumundadır. Ağız kokusu ne yazık ki birçok birey tarafından önemsenmemektedir.  Şimdi sizlere şiddetli ağız kokusu oluşturan nedenlerden bahsetmek isteriz.

Ağzı Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

ağız kokusu sebepleri

Soğan ve sarımsak ile alkol, süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklere dayalı besinler ağız içi sorunlarının başında gelen koku ile sizleri başbaşa bırakmaktadır. Bunun dışında bağımlısı olduğunuz sigara, şiddetli ağız kuruluğu, yetersiz ağız hijyeni ve diş eti hastalıklarına bağlı olarak oluşan ağız kokuları bireyleri gündelik hayatlarında zora sokmaktadır. Diyabet ya da karaciğer ve böbrek gibi sistematik hastalıklara bağlı oluşan ağız kokuları da bulunmaktadır.

Ağız Hijyeninin Tam Olarak Sağlanması Nasıl Olur?

diş ipi kullanma

Ağız kokusunun giderilmesi hijyenin yeterli şekilde sağlanması ile mümkün olmaktadır. Gerekli doktor kontrollerinden geçtikten sonra önerilen tavsiyelere uymanız halinde sizlerde bu korkulu rüyanız olan ağız kokusunu geride bırakabileceksiniz. Şimdi hijyenin nasıl sağlanabileceği konusuna değinelim.

Günde özellikle sabah uyandığınızda ve yemeklerden sonra en az  defa olmak üzere dişinizi fırçalayarak işe koyulabilirsiniz. Diş aralarından biriken plaklar için en verimli çözüm önerisi olan diş ipini kullanmakta ağız kokusunu gidermede etkili bir diğer yöntemdir. Rutin olarak gerçekleştirmeniz gereken malatya diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemeli ve hareketli protez kullanıyor iseniz onların temizliklerini günlük olarak gerçekleştirmelisiniz.

Ağız Kokusu için Doğal Çözümler Nelerdir?

sağlıklı dişler

Ağız kokusu ciddi sağlık problemlerinden biridir ve bunu geçici süre gizlemek yerine alanında uzman bir hekimden destek almanız, temelde yatan sorunu çözebilmeniz adına daha sağlıklı bir karar olacaktır. Yinede geçici çözümler isteyen hastalarımız için bu öneride bulunmayı ihmal etmeyeceğiz.

Karanfil ile nane ve maydanoz, havuç, dereotu tohumu ve rezene, son olarak ta limon suyu ağız kokusunu bertaraf edebilmeniz için son derece etkilidir. Bu yöntemlerden geçici olarak faydalanabilirsiniz  fakat yine de uzman bir diş hekiminden destek almayı ihmal etmeyiniz. Hayata sağlıkla kahkaha atabileceğiniz nice güzel günlere.

Copyright 2006 - 2019 ESDENT Sağlık Hizmetleri LTD. ŞTİ. Tüm hakları saklıdır.